۲۱ ویژگی گوگل کروم که نمی‌دانستید!

مرورگرها به ما کمک می‌کنند که به دنیای شگفت انگیز وب دسترسی داشته باشیم اما به هیچ وجه این نرم‌افزارها را دست کم نگیرید. مرورگـرها چیزی فراتر از یک نرم‌افزار معمولی هستند. مرورگرها را می‌توان نوعی سیستم عامل در نظر گرفت که بر روی اینترنت عمل می‌کنند و شاید بتوان گفت مرورگری مانند گوگل کروم در مقایسه با سیستم عامل کروم (سیستم عامل جدید که توسط گوگل توسعه داده شده است) از نظرشیوه عملکرد در حوزه خود تفاوت چندانی ندارد.

در حالی که همچنان بحث‌ها در خصوص انتخاب بهترین مرورگر ادامه دارد احتمالاً شما هم با من موافق هستید که یک چیز خاص درون مرورگــر زیبا و انعطاف پذیر گوگل کروم وجود دارد که آن را نسبت به سایر رقیبانش متمایز می‌کند و شاید دلیل اینکه اغلب کاربران اینترنت از این مرورگر استفاده می‌کنند نیز همین باشد. ومطمئناً این آمار پایان کار گوگل کروم در این زمینه نیست.

بصورت دقیق‌تر از دلایل محبوبیت این مرورگر‌ می‌توان به رابط کاربری ساده وجذاب آن و دامنه وسیع اکستنشن‌های آن اشاره کرد اما این‌ها تنها تعداد کمی از عوامل ‍پرطرفدار بودن این مرورگر هستند و ویژگی‌های دیگری نیز در دل این مرورگر وجود دارند که ممکن است تاکنون چیزی درباره آن‌ها نشنیده باشید به همین خاطر در این مقاله فهرستی از ترفندها و قابلیت‌هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که در صورت آگاه شدن از آن‌ها بیشتر به این مرورگـر علاقه‌مند خواهید شد. ‍پس با چ‌یاب و معرفی ۲۲ ویژگی کمتر شناخته شده گوگل کروم همراه باشید.

 

با حالت ناشناس ردی از خود به جا نگذارید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

گاهی با  افرادی روبه‌رو می‌شوم که هیچ اطلاعی از این قابلیت ندارند و این بسیار برای من جای تعجب دارد چرا که این ویژگی گوگل کروم بسیار کاربردی است؛ برای مثال فرض کنید می‌خواهید برای یکی از اعضای خانواده‌تان از طریق اینترنت هدیه‌ای خریداری کنید به شکلی که هیچ اثری از این خرید در مرورگر شما باقی نماند، برای اینکار بهترین راه استفاده از حالت ناشناس است.

وقتی شما از حالت ناشناس یا Incognite mode استفاده می‌کنید هیچ کوکی یا تاریخچه‌ای از فعالیت شما در مرورگر باقی نخواهد ماند. همچنین باید به این نکته هم توجه کنید که استفاده از این حالت مانع از دسترسی وبسایت‌ها به فعالیت شما نمی‌شود؛ بطور ساده‌تر آن‌ها همچنان به آی پی شما دسترسی خواهند داشت و برای جلوگیری از این امر باید از روش‌های دیگری استفاده کنید.

برای باز کردن یک زبانه در حالت ناشناس باید بر روی علامت سه نقطه در بالا و سمت راست گوگل کروم کلیک کرده و سپس بر روی گزینه incognite window New کلیک کنید. این ویژگی در نسخه‌های اندروید و آی او اس هم وجود داشته و برای دسترسی به آن باید مسیری مشابه مسیر بالا را طی کنید.

 

‍‍پاک کردن تاریخچه کروم

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

اگر تمایل دارید سابقه مرورگر خود را پاک کنید کافی است بر روی علامت سه نقطه در بالای صفحه کلیک کرده و از قسمت More tools گزینه Clear browsing data را انتخاب کنید (یا از طریق میانبر Ctrl+Shift+Del در ویندوز و Command+Shift+Del در مک) و این پنجره را باز کنید. در این قسمت می‌توانید بسته به نیازتان برحسب تاریخ و یا نوع مختلف داده اقدام به پاک کردن فعالیت (های) خود کنید؛ برای مثال می‌توانید فقط کوکی‌های هفته گذشته و یا دانلودهای امروز را پاک کنید و یا حتی ممکن است بخواهید تمام اطلاعات اعم از رمزهای ذخیره شده، تاریخچه جستجو، کش‌ها و تمام داده‌های دیگر را بطور کامل حذف کنید.

 

با کروم مستقیماً در سایت‌ها به جستجو بپردازید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

 به کمک این قابلیت می‌توانید بدون اینکه وارد سایتی بشوید به جستــجو در آن بپردازید. برای مثال به کمک این ترفند می‌توان به جای اینکه ویکیپدیا را در موتور گوگل جسـتجو کنید و پس از اینکه وارد صفحه اصلی آن شدید به جـستجوی موضوع مورد نظرتان اقدام کنید، مستقیماً از طریق کادر آدرس و جستجـوی کروم (Omnibox) که در بالای صفحه قرار دارد در وبسایت‌هایی که آن‌ها را در فهرست Search engines ثبت کرده‌اید، جستجو کنید.

برای ثبت وبسایت مورد نظرتان در این فهرست ابتدا مسیر Settings > Search engine > Manage search engines را طی کنــید (برای رفتن به بخش Settings بر روی همان آیکون سه نقطه‌ای که در بالا قرار دارد کلیـک کنـید)؛ پس از اینکه به قسمت Manage search engines رسیدید بر روی کـلید Add کلیـک کنید. و اطلاعات وبسایت مورد نظرتان را وارد کنید فقط توجه داشته باشید آدرس وبـسایت را بر اساس جستجوگر اون وبسایت وارد کــنید یعنی برای مثال وقتی شما در ویکیپدیا جستجو می‌کنید لینک جستـجو بصورت مقابل است: Wikipedia.org/wiki/…

این عبارت در خصوص سایت‌های مختلف متفاوت است و شما می‌توانید با یک جستجوی ساده این الگو را بدست آورده و حتماً باید در انتهای آن عبارت %S را وارد کنید و سایت را در این قسمت ثبت کنیــد. درست است که این کار کمی طول می‌کشد اما اگر با برخی از وبسـایت‌های وب خیلی سروکار دارید این قابـلیت می‌تواند به شما کمک کند. لازم است توجه داشته باشید که گوگل کروم خود نیز برخی از وبسایت‌هایی را که در آن به جستجو پرداخته‌اید را به این فهرست اضافه می‌کند. پس از اینکار هر گاه آدرس این وبسایت را در کادر بالای کروم وارد کنید، در انتهای این کـادر علامت کلیـد Tab را مشاهده می‌کنید که با فشردن این کلید آدرس سایـت مورد نظر در سمت چپ این کـادر ظاهر می‌شود و شما می‌توانید بدون اینـکه وارد سایتی شوید در آن به جــستجو بپردازید.

 

کارهای بیشتری با ‌کادر جستجو انجام دهید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

از آنجا که کادر بالای گوگل کروم (omnibox) دقیقاً مانند نوار جستجوی Google عمل می‌‌کند، برخی از ترفندهای مشابه می‌توان برخی از ترفندهای موتور جستجوگر گوگل را نیز در خصوص آن انجام داد. می‌توانید بدون انجام جستجو برای حل مشکلات ریاضی و یا پرسش‌های ساده و ابتدایی یا تبدیل‌های مختلف از omnibox استفاده کنید.

 

راست کلیک کنید و در گوگل جستجو کنید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

اگر همیشه در یک صفحه وب هستید و کلمه یا عبارتی را که می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید بیابید ، Chrome گزینه جستجوی آسان و داخلی را ارائه می دهد. کلمه (های) مورد نظر خود را برجسته کنید ، کلیک راست کنید و “جستجوی Google for [word]” را انتخاب کنید. یک برگه جدید باز خواهد شد و جستجوی Google شما ظاهر می شود. اگر از Mac استفاده می کنید ، برای انجام جستجو بر روی یک کلمه برجسته کلیک کنید. از طرف دیگر ، می توانید یک کلمه یا عبارت را برجسته کنید ، سپس مستقیماً آن را به omnibox Chrome بکشید تا جستجوی وب انجام شود.

 

جستجوی سریع در گوشی (اندروید)

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

برای جستجوی یک کلمه یا عبارت در دستگاه Android ، هر کلمه یا عبارت را از طریق شیر طولانی بلند برجسته کنید و Chrome یک کارت جستجو برای آن اصطلاح از طریق منوی کشش در پایین صفحه تولید می کند. برای بازدید بیشتر از صفحه ، روی صفحه بکشید یا بر روی پیوند ضربه بزنید. در iOS ، برجسته کردن یک کلمه یا عبارت با ظاهر گزینه “Look up” یک پنجره بازشو ایجاد می کند.

 

جستجو در زبانه جدید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

روش های زیادی برای مدیریت برگه های باز در Google Chrome وجود دارد. به عنوان مثال ، اگر جستجو را در omnibox تایپ می کنید و می دانید که می خواهید نتایج را در یک برگه جداگانه باز کنید ، دکمه Alt (فرمان در مک) را نگه دارید و به جستجوی خود بازگردید ، که پرسشی را در یک برگه جدید باز می کند.

 

جستجو برای زبانه‌های در حال اجرا

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

اگر تمایل دارید ده ها زبانه در هر زمان مشخص وجود داشته باشد ، می توانید به سرعت با وارد کردن نام سرویس یا URL آن در omnibox بین آنها جابجا شوید. در سایتهای پشتیبانی شده ، اعلان “تغییر به این برگه” را در سمت راست مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید تا به آن برگه بروید.

 

کشیدن همزمان چندین زبانه

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

بیشتر افراد با قابلیت کشیدن و رها کردن برگه های Chrome در ویندوز مرورگر خود آشنا هستند ، یا آنها را بین ویندوز مرورگر مخلوط و مطابقت می دهند ، اما ممکن است آنها ندانند که این کار با بیش از یک برگه در هر زمان انجام می شود. کافی است کلید Ctrl را نگه دارید و بر روی تمام زبانه های مورد نظر خود کلیک کنید و می توانید آنها را به عنوان یکی حرکت دهید. اگر در Mac هستید ، کلید Command را نگه دارید.

 

زبانه‌ها را سنجاق کنید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید
اگر با تعداد زیادی برگه کار می کنید ، باید موارد خاصی را باز نگه دارید و شاید بخواهید با توجه به پین کردن آنها به Chrome ، چیزی را گم نکنید. با کلیک راست روی آن و انتخاب برگه پین ، زبانه را پین کنید. با این کار ، زبانه به قسمت جلوی خط سوق می یابد و آن را به یک نماد کوچک تبدیل می کند که باعث صرفه جویی در فضا می شود. اکنون ، اگر Chrome را ببندید و دوباره آن را باز کنید ، زبانه های پین همچنان وجود دارند.
 

باز کردن زبانه‌هایی که بطور تصادفی بسته شده‌اند

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

آیا تابحال به اشتباه یک زبانه بسته اید؟ همه ما داریم ، اما خوشبختانه Chrome یک مرورگر بخشنده است و باعث می شود همه این موارد بازگردد. فقط روی یک برگه باز دیگر راست کلیک کرده و “باز کردن برگه بسته” را انتخاب کرده یا “Control-Shift-T” (Command-Shift-T را در یک مک) فشار دهید و Chrome هر زبانه بسته شده را باز خواهد کرد. می توانید برای برگه های بسته تر کار کنید تا بتوانید از سابقه مرور خود به آن ضربه بزنید. اگر یک پنجره کامل را بسته اید ، با تمام زبانه های گرانبها خود ، روی یک پنجره جدید Chrome باز یا کلیک کنید و “باز کردن پنجره بسته” را انتخاب کنید.

 

با استفاده از دستورات کلیدی از طریق زبانه‌ها مرور کنید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

اگر نیاز به خواندن چیزی سریع در برگه دیگر دارید ، کلید Control (فرمان در مکینتاش) و عدد ۱ تا ۹ را نگه دارید. هر شماره با یک برگه متفاوت همراه است که از ۱ با همه راه سمت چپ شروع می شود و به تدریج از طریق حرکت می کنید ۹ حرکت به سمت راست.

 

آدرس‌ها را به نوار بوکمارک‌ها بکشید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

اگر به یک وب سایت دسترسی پیدا کردید که دسترسی مداوم و آسان به آن می خواهید ، URL را برجسته کنید و آن را به نوار نشانکها بکشید. همچنین می توانید پیوندها را از یک صفحه وب مستقیماً در نوار نشانکها کلیک کرده و بکشید. یا URL را از خارج از Chrome بکشید و آن را به نشانک های خود اضافه کنید.

 

اضافه کردن لینک به دسکتاپ

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

Chrome همچنین یک روش داخلی برای افزودن پیوند قابل کلیک به دسک تاپ شما برای استفاده بعدی ارائه می دهد. فقط روی نماد سه نقطه ای در گوشه بالا سمت راست کلیک کرده و ابزارهای بیشتر> ایجاد میانبر را انتخاب کنید. در پنجره بازشو ، یک نام را تایپ کرده و روی ایجاد کلیک کنید. این یک پیوند قابل کلیک بر روی دسک تاپ شما با یک نماد برای نشان دادن صفحه ایجاد می کند.

 

صفحات خاص با باز شدن گوگل کروم باز شوند

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

اگر همیشه به همان صفحات در وب حرکت می کنید ، Chrome هر بار که مرورگر Google را آتش می کنید ، باز کردن آنها را آسان می کند. در فهرست تنظیمات ، به قسمت “در هنگام راه اندازی” بروید و کادر کنار “باز کردن یک صفحه خاص یا مجموعه ای از صفحات” را علامت بزنید. در آنجا می توانید صفحه جدیدی را به منوی راه اندازی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، Facebook ، Gmail و PCMag.com را اضافه کنید ، و هر زمان بارگیری Chrome ، این سایتها همیشه در برگه های جداگانه باز می شوند.
همچنین می توانید “ادامه در جایی که در آنجا خاموش بودید” را انتخاب کنید که جلسه مرور شما قبل از بسته شدن پنجره بارگیری می شود.

 

عکس‌ها و فایل‌های چندرسانه‌ای خود را با کروم اجرا کنید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

Chrome کمی از همه کارها ، مانند عملکردی به عنوان یک مرورگر چندرسانه ای برای همه پرونده های رایانه شما استفاده می کند. آیا تصویری یا پرونده رسانه ای دارید که می خواهید سریع بررسی کنید؟ آن را به Chrome بکشید و مرورگر تصویر را به شما نشان می دهد ، ویدیو را پخش می کند یا به شما اجازه می دهد موسیقی گوش دهید.

 

فایل‌های دانلود شده‌تان را در هر محلی که می‌خواهید قرار دهید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

اگر هرگز نتوانید فایلهای بارگیری شده را در رایانه خود پیدا کنید ، Chrome به شما امکان می دهد مکان ذخیره شده را تعیین کنید. به تنظیمات> پیشرفته> بارگیریها بروید. در زیر مکان ، روی تغییر کلیک کنید. در کادر بازشو ، می توانید بارگیری های خود را در یک پوشه خاص ذخیره کنید.

 

مدیریت آسان رمزها با گوگل کروم

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

ما در PCMag توصیه می کنیم حساب های آنلاین خود را با یک مدیر رمز عبور ایمن کنید ، اما اگر هنوز از کدهای یک طرفه استفاده می کنید ، Chrome می تواند رمزهای رمزگشایی را پیشنهاد کند. ابتدا مطمئن شوید که همگام سازی برای رایانه های شخصی روشن است (از حالت مهمان در دستگاه های عمومی استفاده کنید). سپس ، هنگامی که به یک وب سایت می روید و یک حساب کاربری ایجاد می کنید ، وقتی می خواهید وارد یکی شوید ، Chrome با یک رمزعبور پیشنهادی ، کشویی را ایجاد می کند. گذرواژه‌ها در ابر ذخیره شده و به آن می توانید در passwords.google.com دسترسی داشته باشید.

 

تکمیل خودکار فرم‌ها برای خرید آسان‌تر

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

هنگام خرید آنلاین یا پر کردن اطلاعات شخصی ، گاهی اوقات خوب خواهد بود که فقط تمام اطلاعات را به راحتی در دسترس داشته باشید. خوشبختانه ، Chrome می تواند کمک کند.
در فهرست تنظیمات ، ورودی های جداگانه ای برای روش های پرداخت و آدرس ها مشاهده خواهید کرد ، که می توانید تعداد کارت های اعتباری و آدرس های حمل و نقل را ذخیره کنید. هنگامی که Chrome برای خرید چیزی فرم را مشخص می کند ، داده هایی که ذخیره کرده اید به طور خودکار در لیست کشویی نشان داده می شود (شما باید شماره CVC کارت اعتباری خود را وارد کنید). این همچنین در تلفن همراه کار می کند.

 

مدیریت وظیفه گوگل کروم

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

دقیقاً مانند رایانه شخصی ویندوز ، مرورگر دسک تاپ شما مدیر وظیفه بسیار خاص خود را دارد که می توانید از آنها برای نظارت بر فرایندهای مختلفی که انجام می دهد استفاده کنید و هر یک از این منابع چقدر در حال جذب است. برای دسترسی به آن ، روی نماد سه نقطه در گوشه بالا سمت راست کلیک کرده و ابزارهای بیشتر> Task Manager (یا Shift + Esc را انتخاب کنید) را انتخاب کنید.

پنجره بازشو همه افزونه ها ، برنامه های افزودنی و زبانه های موجود در حال نمایش را نشان می دهد. اما همچنین خواهید دید که چقدر از منابع مرورگر شما در هر فرآیند استفاده می کند (مواردی مانند حافظه و حافظه نهان). اگر به نظر می رسد مشکل خاصی ایجاد می کند (مانند کند کردن مرورگر یا متوقف کردن مرورگر خود) ، می توانید آن را به طور مستقیم از مدیر کار ببندید.

 

قابلیت چاپ ابری را فعال کنید

21 ویژگی گوگل کروم که شاید با آن‌ها آشنا نباشید

اگرچه بسیاری از کارهای زندگی اکنون از طریق صفحه نمایش لمسی قابل انجام است ، اما گاهی اوقات شما هنوز هم نیاز دارید که یک کاغذ را نگه دارید. Google Cloud Print به شما امکان چاپ از هر کجای چاپگر متصل را می دهد. تنظیم هر چاپگر “Cloud Ready” آسان است. فقط دستورالعمل ارائه شده توسط سازنده خود را دنبال کنید (یا اینجا را کلیک کنید).

اگر چاپگر قدیمی مدرسه تری دارید ، می توانید آن را تا زمانی که به رایانه ای که Chrome روی آن نصب شده است وصل کنید و هر چاپگر از راه دور به همان حساب Google وارد شوید ، آن را به Cloud Printing وصل کنید.

برای تنظیم چاپگر خود ، در مرورگر Chrome رایانه مربوط ، به تنظیمات> پیشرفته> چاپ> Google Cloud Print> مدیریت دستگاه های Cloud Print برای اضافه کردن یا حذف هر چاپگر بروید. در اینجا ، آن را نیز تنظیم خواهید کرد تا تمام اسناد چاپ شده نیز به عنوان PDF در حساب Google Drive شما ذخیره شوند.

نظرات

avatar
280
  اشتراک با:  
مرا مطلع کن!