۱۰ مورد که هر برنامه نویسی باید بداند!

programmer cheyab.ir
programmer cheyab.ir

برنامه نویس شدن کار آسانی نیست و در پست آیا یادگیری برنامه نویسی لازم است مشخص شد اینکار نیازمند درک و فهم منطقی از موضوعات است و همچنین باعث تقویت درک ما می‌شود. اگر در این زمینه فعالیت دارید و یا قصد فعالیت دارید، این پست از سایت چ یاب نکاتی را به شما گوشزد خواهدکرد که هر برنامه نویسی برای برنامه نویسی حرفه ای باید آنها را رعایت کند تا به موفقیت دست یابد. با ما همراه باشید…

۱- تنبلی را فراموش کنید!

اولین چیزی که به هر برنامه نویس در ابتدای راه گفته می‌شود این است که برنامه نویس باید تنبل باشد!!! می‌توان گفت که این حرف تقریبا درست است، اما هرگز نباید هنگام یادگیری و در آغاز راه برنامه نویسی تنبلی به خرج داد؛ در این مرحله باید یادگرفت، انجام داد و به خاطر سپرد. اگر شما کدها را کپی کنید پس از گذشت زمان یادآوری آن مطالب برای شما بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه هیچگاه تنبلی نکنید و تاجایی که ممکن است دست از کپی کردن بردارید تا کدها برای همیشه در حافظه‌ی شما باقی بمانند.

۲- تکرار، تکرار و تکرار

در مورد ۱، شما باید هر کاری را که انجام می‌دهید تکرار کنید. آیا نوشتن یک کد را مطابق یک برنامه آموزشی به پایان رساندید؟ بسیار خوب! حالا حذف کنید و دوباره این کار را انجام دهید، سپس دوباره حذف کنید و این بار به روشی دیگر و با استفاده از ذهن خودتان کد را بنویسید. روزها و هفته ها اینکار را انجام دهید تا مطالبی که فراگرفته‌اید ملکه‌ی ذهن شما شود.

با تکرار کردن کد باعث می‌شوید آن برنامه و کد برای همیشه در ذهن شما باقی بماند و حتی در صورت فراموشی با یک ضربه دوباره آن را به یاد خواهیدآورد.

برنامه نویسی حرفه ای cheyab.ir

۳- استفاده از راهنمای سبک کد

آیا تا به حال نام راهنمای سبک کد را شنیده‌اید؟! احتمالا که چنین چیزی را ندیده‌اید، استفاده از یک راهنمای سبک کد بسیار به شما کمک خواهد کرد تا کدهایی بهتر و خواناتر بنویسید، اگرچه ممکن است به نظر برسد که شما تازه شروع به برنامه نویسی کرده‌اید. به عبارتی با استفاده از این راهنما شما به صورت اصولی برنامه نویسی را فراخواهید گرفت و برنامه نویسی حرفه ای را آغاز خواهید کرد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

۴- تمرکز کنید، ولی بدون ایجاد محدودیت!

یادگیری نحوه و روش برنامه نویسی دشوار است؛ بنابراین بهتر است که بر روی یک زبان برنامه نویسی تمرکزکنید، ممکن است که شما فقط بر روی یک platform تمرکز کنید درحالی که می‌توانید روی platformهای بیشتری کار کنید، این می‌تواند کمی سخت باشد به خصوص زمانی که شما توسعه دهنده‌ی وب هستید و نیازمند ترکیبی از کدهای html، css و جاوا اسکریپت هستید.

فرض کنید بخواهید ۱۰ زبان برنامه نویسی را بلد باشید می‌توان گفت قطعا نمی‌شود در همه‌ی این زمینه‌ها همزمان متخصص بود، این بدین معنی نیست که با این زبان‌ها نباید آشنا شوید بلکه باید با آنها آشنا شد و علاقه‌ی خاص خود را پیدا کرد و آن را ادامه داد.

۵- کد خود را مستند کنید

این روش راه حل بسیار خوبی برای بازدید مجدد و تکرار کدهای خود به روش ساده‌تر است. شما باید بتوانید توضیح دهید که کد شما به طور متوسط در یک یا دو خط چه کارهایی را انجام می‌دهد. اگر عملکرد برنامه خیلی طولانی است، باید کوتاه شود.

 توصیه نمی‌شود که دقیقا از ابتدای شروع برنامه نویسی، کدها را ذخیره کنید؛ بلکه زمانی که خطاهای بسیار زیادی ایجاد کردید و توانستید کدهای پیچیده‌تر بنویسید، آنها را مستند کنید تا با تکرار کردن در آینده بتوانید خطاها را برطرف کنید و کدها را به راحتی به یاد آورید.

۶- ساخت پروژه‌های خانگی!

کار بر روی پروژه‌های خانگی شما را وادار خواهد کرد تا مسائل و چالش‌های جدیدی را بدون فکر کردن به هزینه، زمان، منابع و غیره امتحان کنید. به احتمال بسیار زیاد هیچ یک از پروژه‌های خانگی شما به اندازه‌ی کافی دوام نخواهد داشت تا به مرحله‌ی بهره‌وری عموم برسد، حتی اگر زمان زیادی را صرف نوشتن این برنامه ها کنید، خوب است؛ زیرا جمع‌آوری دانش بسیار مفید است.

۷- استفاده از xDebug

زمانی که می‌خواهید خطای کدها را رفع کنید، xDebug می‌تواند ابزار بسیار مفیدی باشد. این برنامه هنگامی که از ارجاعات متفاوت و زیادی در کد استفاده کرده باشید به شما کمک خواهدکردتا اشتباهات کد را راحت تر بیابید. در کل به شما توصیه می‌شود که کد خود را حتما debug کنید تا به مشکلات کدنویسی‌تان راحت‌تر پی ببرید و آنها را رفع کنید.

۸- استفاده از سیستم‌های کنترل نسخه

این چیزی نیست که شما در ابتدای برنامه نویسی به آن نیاز داشته باشید، اما در هنگام ساخت یک پروژه به شدت مفید خواهد بود. توصیه‌ی من به شما استفاده از git است که با github در تعامل است و برای استفاده‌ی عمومی رایگان است.

برنامه نویسی حرفه ای cheyab.ir

 ۹- استفاده از سخت افزار و نرم افزار مناسب

به یاد داشته باشید که اگر شما می‌خواهید یک برنامه نویس شوید احتمالا در طی روز حدود ۸ ساعت با کامپیوتر خود سر و کار دارید و این بسیار مهم است که با چه سخت‌افزار و نرم‌افزاری کار می‌کنید و تاثیر مستقیمی بر روحیه و جسم شما می‌گذارد در نتیجه بعضی چیزها ارزش هزینه کردن دارند.

۱۰- استفاده از unit test

Unit testها اصولا بخشی از کد شما هستند که برای تست کردن کد نوشته می‌شوند، شاید در ابتدای راه برنامه نویسی این‌کار را انجام ندهید و البته در این زمان توصیه نمی‌شود ولی در آینده‌ای نه چندان دور وقتی به برنامه نویسی حرفه ای مشغول شدید؛ به اهمیت بالای آن پی خواهیدبرد.

این تست باعث می‌شود که خیلی راحت خطاها را پیدا و رفع کنید و همچنین به راحتی بتوانید از قطعه‌ای کد در پروژه‌های متنوع خود استفاده کنید.

چندکلام با چ یاب

امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شود و با استفاده از آن، بتوانید برنامه نویس ماهری شوید. اگر به برنامه نویسی علاقه دارید حتما تنبلی را کنار بگذارید و از همین لحظه شروع کنید؛ قطعا آینده‌ی زیبایی در انتظار شما خواهدبود. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

راستی!

جهت مطلع شدن از آخرین اخبار و آموزش های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی