پیامدهای قطعی اینترنت در ایران + مزایا و معایب اینترنت

عوارض قطع شدن اینترنت cheyab.ir

پس از اتفاقات اخیر و قطعی ۷ روزه‌ی اینترنت، تصمیم بر آن گرفتیم که مطلبی پیرامون مزایا و معایب اینترنت و ضرورت آن در زندگی امروزی با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید…

در این مطلب ؛

  • پیامدهای قطعی اینترنت بر کسب و کارها را بررسی میکنیم
  • در مورد تحول ایجاد شده توسط اینترنت صحبت میکنیم
  • کمی از معایب اینترنت خواهیم گفت
  • و به سوال “چرا باید همیشه اینترنت داشته باشیم!” پاسخ میدهیم.

چرا در زندگی خود، به اینترنت نیازمندیم؟

تحقیقات نشان می‌دهد که حدود نیمی از جمعیت جهان از اینترنت استفاده می‌کنند. و باید قدر دان این موهبت باشیم. حدود ۲۷ سال پیش Tim Berners-Lee وب را به اینترنت وارد کرد. در پست اینترنت و وب ؛ یک روح در دو جسم! در مورد تفاوت‌های وب و اینترنت به طور مفصل صحبت شده است.

طی هفته‌های اخیر، موارد استفاده از اینترنت بیشتر در چشم همگان آشکار شد. برای دانلود یک آهنگ، عکس، مشاهده‌ی اخبار، خرید و بسیاری موارد دیگر، ما روزانه از اینترنت استفاده می‌کنیم و در نبود آن تا حدی زندگی روزمره از حالت عادی خود خارج می‌شود.

فکر کردن راجع به اینترنت باعث می‌شود نا خودآگاه به این موضوع فکر کنیم که هرکسی چه استفاده‌ای از اینترنت دارد. در ادامه ۵ مورد از بیشترین استفاده‌های اینترنت را بررسی می‌کنیم.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

برقراری ارتباط از طریق اینترنـت

برقراری ارتباط

عمدتا به صورت روزانه همه با خانواده و عزیزان خود از طریق اینترنت در تماسند و تماس های متنی، صوتی و تصویری برقرار می‌کنند؛ به خصوص زمانی که فاصله‌ی جغرافیایی بین افراد وجود داشته باشد. فارغ از این، تصور کنید سوال و یا مشکلی برای شما پیش آمده است و برای پرسش سوالات خود از افراد متخصصی که می‌شناسید، می‌توانید از پیام‌ها و یا ایمیل بهره ببرید. در کل ارتباط با دوستان قدیمی، خانواده و … در بستر اینترنت بسیار ساده و به راحتی امکان پذیر است.

خرید اینترنتی!

آخرین خرید آنلاین شما چه زمانی بوده است؟ ممکن است همین چند ساعت پیش به صورت آنلاین یک شارژ خریداری کرده باشید! تجارت الکترونیک بسیار گسترش یافته است و میزان آن روز به روز در حال افزایش است. اکنون می‌توان بدون مراجعه‌ی حضوری به فروشگاه، تقریبا همه‌ی لوازم مورد نیاز را به صورت تهیه کرد.

کار کردن در هر زمان و هر مکانی!

اینترنت باعث شده است که زندگی تا حد زیادی متفاوت از گذشته پیش برود و بتوان حین مسافرت، غذا خوردن و حتی خوابیدن کار کرد. اینترنت جهانی ساخته است که کاملا بهم متصل است. ما می‌توانیم دائما و در هر زمان و مکانی با مردم در ارتباط باشیم و کار کنیم.

اینترنت اشیا cheyab.ir

به روز ماندن

بهترین وسیله برای به روز ماندن و آگاه بودن از اتفاقات جهان قطعا اینترنت است. توسط اینترنت می‌توان یک کسب و کار راه‌اندازی کرد، تلویزیون مشاهده کرد و از خانواده‌ها و دوستان آگاه بود. بدون اینترنت به هیچ وجه به آسانی نمی‌توانیم از دیگران به خوبی اطلاع داشته باشیم و در جریان اتفاقات اطراف خود باشیم.

اجتناب از صف بانکی!

یکی از بهترین امکاناتی که اینترنت برای ما به ارمغان آورده است، این است که دیگر نیاز نیست مانند گذشته ساعت‌ها در صف بانک منتظر بمانیم تا عملیات انتقال و یا هر عملیات بانکی دیگری انجام دهیم. به راحتی هرچه تمام تر با چند کلیک می‌توان به صورت آنلاین اکثر عملیات‌های بانکی را انجام داد.

تصور این مسئله که اینترنت وجود نداشته باشید، بسیار وحشتناک است. فرض کنید لازم باشد برای انتقال وجه و پرداخت قبوض به بانک مراجعه کنیم، قطعا صفوف طویلی در انتظار ما خواهد بود!

آیا اینترنت معایبی هم دارد؟

بله علاوه بر تمام مزایا و استفاده‌های خوبی که اینترنت دارد؛ معایبی نیز وجود دارد که لازم است در مقابل آنها هوشیار باشیم. در بستر اینترنت و فضای دارک وب و دیپ وب جرم ها و فعالیت‌های خرابکارانه‌ی بسیاری در حال رخ دادن هستند.

اعتیاد و اتلاف وقت

اعتیاد به اینترنت امروزه کاملا مشهود است و شاهد افراد زیادی هستیم که کاملا بیهوده وقت خود را در فضای مجازی هدر می‌دهند. علاوه بر این اینترنت در این موقع باعث ایجاد حواس پرتی می‌شود.

نمی‌توان از کار دوری کرد!

بله اینترنت باعث شده است که شما در هر زمانی ار شبانه روز به ایمیل های کاری خود دسترسی داشته باشید و علارغم توافق قبلی در ساعاتی از روز که مشغول کار نیستید، فعالیت های کاری خود را بدون دستمزد پیش ببرید!

سرقت، هک و تقلب

اینترنت بستری را فراهم آورده است که هکرها به راحتی بتوانند به میلیون‌ها کامپیوتر از راه دور دسترسی داشته باشند و بتوانند اطلاعات شخصی افراد را به دست آورند و از آن‌ها سوءاستفاده کنند.

همچنین اینترنت باعث شده است بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان تمرین‌های خود را کپی کنند و به اندازه‌ی لازم برای درس خود وقت نگذارند و باعث افت سطح علمی می‌شود.

افسردگی ناشی از اینترنت cheyab.ir

افسردگی و انزوا

اینترنت و شبکه‌های اجتماعی همانطور که باعث می‌شوند با افراد جدیدی آشنا شوید، باعث می‌شوند که از زندگی واقعی خود دور شوید و همچنین از افراد واقعی و دوستان خود فاصله بگیرید؛ که در نتیجه باعث منزوی شدن و افسردگی افراد جامعه می‌شود.

همچنین مقایسه کردن زندگی خود با ظاهر زندگی دیگران و بازی‌های آنلاین منجر به ازدیاد تنهایی می‌شود.

آسیب‌های جسمی

استفاده‌ی طولانی مدت از کامپیوتر و اینترنت در نهایت منجر به آسیب رسیدن به دست، گردن و کمر می‌شود و همچنین باعث کم تحرکی و در نهایت چاقی افراد می‌شود. لازم است که هنگام کار با کامپیوتر در وضعیت مناسبی قرار بگیرید و زمانی را به استراحت اختصاص دهید تا از آسیب‌های جسمی دوری کنید.

 

البته در پایان آسیب های احتمالی اینترنت ذکر این نکته که این موارد دلیلی بر فیلتر کردن اینترنت نمیباشد لازم و ضروری است…! زیاده روی در هر چیزی نتایج جالبی در پی نخواهد داشت و اینترنت هم مستثنی نیست.

پیامدهای قطعی اینترنت!

تا اینجای مطلب با برخی مزایا و معایب اینترنت آشنا شدید؛ اکنون به بررسی هزینه‌ها و تاثیرات قطع شدن اینترنت می‌پردازیم. امروزه اینترنت مانند یک پدیده جهان را تحت تاثیر قرار داده است و به خصوص با فراگیر شدن اینترنت اشیا، جهان بدون اینترنت دچار اختلال جدی می‌شود.

بسیار از مردم چه افراد معمولی و چه افراد حرفه‌ای بدون اینترنت نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند و همچنین کسب و کارها اعم از کوچک و بزرگ در زمان قطعی اینترنت حیات خود را از دست می‌دهند. حتی دولت‌ها نیز بدون اینترنت کاری از پیش نمی‌برند.

علاوه بر این دانشجویان بسیاری در این مدت باید پروژه‌ها، تمرین‌ها و مقالات خود را آماده می‌کردند که این قطعی صدمات جدی و بعضا جبران ناپذیری به آنها وارد کرد.

قطـعی اینترنـت cheyab.ir

اما پیش از بررسی این موارد لازم است بدانید قطعی اینترنت به دو صورت انجام می‌پذیرد و عموما از سمت دولت و دولت مردان است.

قطعی کامل و کلی :

این نوع قطعی اینترنت به صورتی است که در سرتاسر آن کشور هیچ نوع اینترنتی در اختیار کاربران قرار نمی‌گیرد یعنی داده‌های تلفن همراه غیرفعال می‌شوند و همچنین سرویس‌های اینترنت خانگی و … از دسترس خارج می‌شوند و بدین صورت در هیچ دستگاهی اینترنت قابل دسترسی نخواهد بود.

قطعی بخشی:

بدین صورت است که دولت دسترسی به برخی سایت‌ها و برنامه‌ها را می‌بندد و عموما این روش برای جلوگیری از به اشتراک گذاری اطلاعات انجام می‌شود.

در حالی که می‌دانیم و گفته شد در اغلب موارد دولت‌ها اینترنت را به صورت عمدی از دسترس خارج می‌کنند؛ اما گاهی نیز ممکن است حوادثی به صورت اتفاقی رخ دهد و منجر به قطعی اینترنت شود. جالب است بدانید در سال ۲۰۱۱ یک زن مسن به صورت کاملا اتفاقی در هنگام حفر زمین، باعث برش خوردن کابل فیبر نوری شد که این اتفاق منجر به قطع شدن اینترنت در کشورهای ارمنستان، آذربایجان و گرجستان شد.

همچنین یک سال پس از آن طوفان شن باعث قطعی اینترنت شد. پس ممکن است در برخی موارد به دلیل بلایای طبیعی و یا اشتباهات سهوی، اینترنت از دسترس خارج شود.

تاثیر قطع شدن اینترنت بر اقتصاد

عدم دسترسی به اینترنت باعث ایجاد مشکلات و ناراحتی‌های فراوانی برای تجارت‌ها می‌شود و ارتباطات آنها را دچار اختلال می‌کند که همین امر موجب ضرر مالی می‌شود. از آنجایی که تجارت ها به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌روند، تاثیرات اختلال در اینترنت بر روی اقتصاد کاملا واضح و مبرهن است.

کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و می‌توان گفت طی قطعی اخیر روزانه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به ایران خسارت وارد شده است. که این میزان خسارت وارد شده به کسب و کارها به اندازه‌ی حقوق صد هزار نفر بوده است.

در جدول زیر لیست کشورهایی که بیشترین ضرر مالی در هنگام قطعی اینترنت را تجربه می‌کنند، آورده شده است:

(مقدار ضررهای مالی در هر ساعت محاسبه شده است)

ضرر مالی ناشی از قطعی اینترنت cheyab.ir

تاثیر قطعی اینترنت بر حقوق بشر

اینترنت بهترین و اصلی‌ترین راه برای بیان نظرات ما انسان‌هاست. فرصتی‌ست که به ما اجازه می‌دهد آزادی بیان داشته باشیم و در مورد حقوق خود به راحتی صحبت کنیم و به گوش جهانیان برسانیم.دولت‌ها و حکومت‌های سراسر جهان در قبال برخورداری مردم از این حقوق مسئولند؛ چه به صورت آنلاین و چه آفلاین!

عملا مردم به اینترنت برای ارتباط با خانواده‌ها و همچنین سایر فعالیت‌ها نیازمندند و بدون اینترنت زندگی از روال عادی و روزمره‌ی خود خارج می‌شود.

چندکلام با چ یاب:

امیدوارم که طی این مطلب به خوبی با امکانات اینترنت آشنا شده باشید. با توجه به قطعی اخیر اینترنت در ایران، همه‌ی مردم و به خصوص صاحبان کسب و کارهای اینترنتی امیدوارند که مورد مشابهی را در آینده تجربه نکنند و بدون نگرانی از قطعی اینترنت بر روی کار خود تمرکز کنند.

در هر صورت در این شرایط بهترین راهکار برای کسب و کارها ادامه دادن به فعالیت و تلاش است و همچنین بهتر است به دنبال بستری باشید که بتوانید کسب و کار خود را در هاست های ایران راه‌اندازی کنید و توسط اینترنت ملی سایت شما در دسترس باشد.

تجربیات خود را طی چند روزی که اینترنت نداشتید با ما به اشتراک بگذارید؛ همچنین منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

جهت اطلاع از آخرین اخبار، آموزش‌ها و پست‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی