ویژگی برنامه نویسی موفق

اگر این هفت ویژگی را دارید، باید برنامه نویس شوید…

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، به احتمال زیاد یا در ابتدای مسیر انتخاب شغل آینده‌تان هستید یا اینکه میخواهید شغلتان را عوض کنید. به هر ترتیب باید خدمتتان عرض کنم اگر میخواهید بدانید در حوزه برنامه نویسی موفق میشوید یا نه؟! ، باید از ویژگی های برنامه نویس موفق آگاه شوید. در پایان این مقاله اگر حداقل ۶۰٪ این ویژگی ها را داشتید، به شما پیشنهاد میکنم خیلی زود اقدام به یادگیری برنامه نویسی کنید.

به عنوان فردی که سال‌ها Full-stack Web Development (برنامه نویس تحت وب-فول استک) تدریس کرده‌ام، با افراد مبتدی زیادی سروکار داشته‌ام. خبر خوب اینکه، به ندرت افرادی را دیدم که نمی‌توانستند برنامه نویسی یاد بگیرند. بنظر من یادگیری برنامه نویسی، مثل یادگیری هر توانایی ابتدایی دیگر( مثل خواندن، نوشتن، انجام محاسبات ساده ریاضی و…) است. هر فردی با آموزش‌های درست میتواند آن را یادبگیرد. اما خروجی افراد با توجه به تلاش آن‌ها و استعدادشان میتواند متفاوت باشد. هر چند تلاش همواره تاثیر بیشتری دارد.

در ادامه ویژگی های برنامه نویس موفق را بیان میکنم:

کنجکاوی همیشه هم بد نیست

دنیای فناوری مثل یک اقیانوس بزرگ است که هزاران ایده در آن شناور هستند. شیرجه زدن در این اقیانوس و موج سواری با هر کدام از این تکنولوژی‌ها قطعا نیاز به یک انگیزه فوق‌العاده، تحمل سختی برای چشیدن شیرینی ،کنجکاوی برای یادگیری و دانستن،  دارد. به عبارت دیگر، یکی از ویژگی های برنامه نویس موفق علاقه به یادگیری است. اگر انرژی لازم برای یادگیری مفاهیم کلی و تکنولوژی‌های زیاد که هر روز هم به تعداد آن‌ها اضافه میشود را ندارید، بهتر است دنبال کار دیگری بگردید.

البته اگر واقعا به برنامه نویسی علاقه دارید اما اینقدرها هم کنجکاو نیستید، پیشنهاد میکنم یک قایق جدید در این اقیانوس پیدا کنید که تا به حال به آن توجه نکرده بودید. این قایق باید اینقدر به شما انگیزه بدهد که بخاطرش در اقیانوس شیرجه بزنید تا به آن برسید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

استقلال در حل مشکلات

ویژگی های برنامه نویس موفق- استقلال در حل مشکلات

باید بدانید در شغل برنامه نویسی، در هر پروژه به هزاران سوال و مشکل برمیخورید که ممکن است راه حل هیچکدام از آن‍ها را ندانید. تکلیف چیست؟ در این مواقع باید بدانید شما یک فرد بالغ هستید و باید خودتان مشکل را حل کنید نه همکار، استاد، مدیر پروژه یا هر فرد دیگری. پس باید دست به دامان گوگل شوید! یاد بگیرید سوالتان را در گوگل سرچ کنید و جواب آن را پیدا کنید. Good Googler بودن یک ویژگی فوق‌العاده است که هر برنامه نویس موفق آن را دارد. تجربه ثابت کرده است اگر جواب سوالتان را در گوگل پیدا نمیکنید، حتما سوال را درست نمیپرسید!

آن سالی که به دوره کارآموزی رفته بودم، از یکی از دوستان چندین و چند سوال پرسیدم و ایشان هم لطف کردند و جواب بنده را دادند. در نهایت ازشان پرسیدم به نظر شما من از کدام راه باید این مشکل را حل کنم؟ جواب کوتاه بود: تصمیمش با خودت است!

در واقع برنامه نویس باید تصمیم بگیرد و مسئولیت کدی را که میزند به عهده بگیرد. پس لطفا در حل مشکلاتتان مستقل باشید. شاید گوگل کردن مشکلات در ابتدا زمانبر بنظر برسد اما به مرور که این توانایی را یاد بگیرید، متوجه خواهید شد سریعترین راه حل است.

استمرار بی‌نتیجه نمی‌ماند

ویژگی های برنامه نویس موفق- استمرار

نطفه علوم کامپیوتر، مشکلات است. در واقع بشر ابتدا با یکسری مشکل مواجه شد، بعد برای حل آن مشکلات کامپیوتر را اختراع کرد. چرخه گسترش علوم کامپیوتر و تکنولوژی همین است.

به عنوان یک فرد مشتاق به یادگیری برنامه نویسی باید بدانید مشکلات هیچ وقت تمام نمی‌شوند. در هر پروژه شما به یکسری مشکل جدید برمیخورید. مواجه مستمر با مشکلات، حل آن‌ها و یادگیری نکات جدید همیشه باعث پیشرفت شما میشود. با اینکه استمرار جز ویژگی های برنامه نویس موفق است اما به همین سادگی‌ها بدست نمی‌آید( همه افراد از اول زندگیشان استمرار ندارند! خیلی ‌ها با تمرین این ویژگی را بدست می‌آورند). پس اگر مرد این میدان هستید، بسم الله.

فراموش نکنید که با حل هر مشکل نباید امیدوار باشید که مشکلات تمام شده‌اند! چون همیشه یک مشکل جدید وجود دارد که نباید از مواجهه با آن دلسرد یا مضطرب شوید. بیشترین وظیفه یک برنامه نویس این است که بفهمد “چرا کار نمیکند. ” در خلال این استمرار برای حل مشکلات است که درک عمیق و توانایی بیشتری پیدا میکند. اگر با این کار مشکل دارید، سراغ شغل برنامه نویسی نروید!

شادی بعد از گل

یادگیری برنامه نویسی

در ادامه بخش قبل، باید بدانید اگر زود تسلیم مشکلات شوید، نمیتوانید حس شیرین موفقیت، که بعد از حل مشکل بدست می‌آید را تجربه کنید. این حس صرفا یک اتفاق روحی نیست بلکه توام با واکنش‌های شیمیایی است! درست شنیدید، بدن شما در چنین لحظاتی هورمون دوپامین زیادی ترشح می‌کند ک باعث ایجاد شادی و حس خوب در شما میشود. این یکی از پاداش‌هایی است که در برابر صبر، تلاش و استمرار در حل مشکلات بدست میاورید.

در واقع یکی از ویژگی های برنامه نویس موفق این است که بعد از حل مشکلات احساس هیجان و موفقیت می‌کند. حتما بعد از حل مشکلات، هر چند کوچک، خودتان را تشویق کنید. اجازه بدهید تا در احساس موفقیت غرق شوید و خودتان را برای رویارویی با مشکل بعدی آماده کنید.

مشتاق و عجول در یادگیری

ویژگی های برنامه نویس موفق- یادگیری برنامه نویسی

دنیای اطراف ما با سرعت باور نکردنی در حال رشد است. بزرگترین دلیل این رشد سریع، کامپیوتر و رشد تکنولوژی است. در مقابل انسان موجودی محدود است. هر چند این محدودیت‌ها در افراد مختلف متفاوت است، در نهایت هیچکس نمیتواند همه علوم موجود را یاد بگیرد و سرعت یادگیری افراد هم محدود است.

دنیای تکنولوژی هم نامحدود است. شما هیچوقت نمیتوانید به انتهای این دنیا برسید. نمیتوانید به نقطه‌ای برسید که از یادگیری مفاهیم جدید بی‌نیاز شوید. در واقع باید با سرعت مناسب فقط به حوزه‌هایی بپردازید که میخواهید در آن‌ها فعالیت کنید. با سرعت مناسب، جون با رشد سریع تکنولوژی هر سال یکسری از تکنولوژی‌ها منسوخ میشوند و شما سالها وقت ندارید یک تکنولوژی را یاد بگیرید. باید روی یک حوزه تمرکز کنید چون عمر شما محدود است و علوم موجود در دنیا نامحدود. این واقعیت را باید بپذیرید که انسان یک ربات همه‌کاره نیست!

البته این موضوع نباید باعث شود که شما دائما حس کنید هیچ چیزی نمیدانید و اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. باید جایگاهتان را بپذیرید و سعی کنید هر روز نسبت به روز قبل کمی بهتر شوید. دانش شما ذره ذره جمع گردد وانگهی یک برنامه‌نویس حرفه‌ای خواهید شد!

خستگی ناپذیر در تفکر

یادگیری برنامه نویسی- متفکر

در واقع اگر نمیتوانید خوب فکر کنید و روی مسائل تمرکز کنید، اقبالی در یادگیری برنامه نویسی نخواهید داشت.

برنامه نویسی یک فعالیت ذهنی است( با کمی تحرک دست روی کیبورد!). از ویژگی های برنامه نویس موفق این است که بتواند در بازه‌های زمانی تقریبا طولانی، تمرکز خود را حفظ کند و قوه تفکر خود(که همه از آن بهره برده‌ایم) را بکار گیرد.

خبر خوب اینکه ذهن(عقل) یک ماهیچه است. پس هرچه بیشتر از آن کار بکشید و بیشتر تمرین کنید، ورزیده‌تر میشود. برای اینکه تمرکز خود را افزایش دهید، به مقاله راه‌های افزایش تمرکز در محیط کار مراجعه کنید.

ترسوها می‌میرند!

وقتی تازه شروع به یادگیری میکنید، از بیان نظراتتان و از اینکه مسئله‌ای را اشتباه حل کنید میترسید. اصلا نگران نباشید این واکنش همه تازه کارهاست. اما باید بدانید ماندن در چنین وضعیتی به شدت سمی است. این ترس نباید حس کنجکاوی شما برای حل مشکلات را مهار کند.

از قدیم گفتن شکست مقدمه پیروزی است. پس لطفا شکست‌های ابتدایی را بپذیرید، چون رشد و پیروزی نزدیک است! شما باید دست به عمل بزنید، اشتباه کنید تا در نهایت درست و غلط را از هم تشخیص دهید. باید بتوانید راه‌حلتان و مزایایش را استدلال کنید. اگر راه حلتان اشتباه بود، باید بدانید چرا راه حل شما کار نمی‌کند و راه حل درست را پیدا کنید. همه این‌ها مستلزم دست به کار شدن و نترسیدن است.

در این مقاله تمام سعی‌ام بر این بود که بتوانید ویژگی‌های خودتان را با ویژگی های برنامه نویس موفق مقایسه کنید و اگر به درد کار برنامه نویسی میخورید، پا در مسیر یادگیری برنامه نویسی بگذارید. امیدوارم این مقاله به شما در شروع فعالیت حرفه‎ایتان کمک کرده ‌باشد.

اگر سوال یا نظری درباره ویژگی های برنامه نویس موفق دارید، با من و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید. تا یادم نرفته، بنظر شما مقاله‌ی بعدی درباره‌ی چه موضوعی باشد؟

برای اطلاع از آخرین اخبار و آموزش‌های ما می‌تونید در کانال تلگرام ‌چ‌ یاب عضو شید.

منابع: blog.usejournal.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top