متحرک سازی اشیاء در انیمیت – تویین ها

نرم افزار ادوبی انیمیت قابلیت هایی برای متحرک سازی اشیاء با استفاده از تویین سازی فریم ها و لایه ها ایجاد کرده است. در کل سه مدل تویین در این نرم افزار موجود می باشد که هر یک با توجه به ویژگی هایی که دارد در موارد مختلف استفاده و به کار گرفته می شود. سه نوع تویین در انیمیت وجود دارد با نام های کلاسیک تویین ، موشن تویین و شیپ تویین.

دوره مقدماتی آموزش ادوبی انیمیت را رایگان دریافت کنید…

کلاسیک توییـن Classic tween

متحرک سازی در ادوبی انیمیت

کلاسیک تویین به متحرک سازی در ورژن Flash CS3 و قبل از آن وجود داشته و در انیمیت در درجه اول برای اهداف ترانزیشین استفاده می شود.

این تویین ها شبیه به توین های متحرک جدیدتر هستند، اما برای ایجاد حرکت پیچیدگی و انعطاف پذیری کمتری دارند. برای ایجاد یک تویین کلاسیک، یک فریم کلیدی را برای نقطه شروع و یک فریم کلیدی را برای نقطه انتهایی تنظیم کنید. مثلا برای حرکت یک جسم بر روی یک خط صاف از این تویین استفاده می کنیم.

موشن توییـن ( Motion tween )

موشن تویین در انیمیت

این تویین برای ایجاد حرکات انیمیشنی در انیمیت استفاده می شود. این عبارت در لغت به معنای حرکت بینابینی می باشد که دارای قابلیت های بیشتری نسبت به کلاسیک تویین می باشد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

موشن تویین با مشخص کردن مقادیر مختلف برای یک شیء بین اولین و آخرین فریم ایجاد می شود. بین این فریم ها با ایجاد موشن تویین می توان در خصوصیات شیء مانند مکان، اندازه، رنگ، جلوه ها و چرخش و… تغییر ایجاد کرد. برای مثلا برای اینکه یک جسم بین دو نقطه حرکتی روی یک خط منحنی داشته باشد از این تویین استفاده می کنیم.

شیپ توییـن Shape tween

متحرک سازی با شیپ تویین

ادوبی انیمیت می تواند با شیپ تویـین موقعیت، اندازه و چرخش سیمبل ها متن ها و گروه ها تغییر ایجاد کند.

همچنین می تواند برای رنگ های متحرک یا از بین رفتن شفافیت یا رنگی از نمونه ها و متن ها ، تغییر ایجاد کند. مثلا برای تبدیل یک دایره زرد به یک مربع قرمز از شیپ تویـین استفاده می کنیم.

برای ایجاد تغییرات در سیمبل ها و متن ها و گروه ها بهتر است از کلاسیک توییـن استفاده شود. قبل از ایجاد این نوع تغییرات بر روی اشیاء آن ها را به سیمبل تبدیل کنید.

در قسمت پنجم از آموزش مقدماتی ادوبی انیمیت به توضیح مفصل و همچین آموزش ویدیویی استفاده از انواع تویین و نحوه متحرک سازی اشیاء در انیمیت پرداخته ایم.

تفاوت های موشن توییـن و کلاسیک توییـن

این دو نوع حرکت دهی و توییـن جزء بسیار مهمی از انیمیشن سازی و موشن گرافیک در ادوبی انیمیت می باشند که استفاده از آن ها بستگی به نیاز و کاربری ما دارد.

در هر لایه فقط می توان یک نوع از این توییـن ها را استفاده کرد.

تفاوت موشن تویین و کلاسیک تویین در انیمیت

در اینجا به بررسی تفاوت های بارز بین این دو نوع تویین به طور جزء به جزء می پردازیم:

موشن تویینکلاسیک تویین
قدرتمند و ساده برای ایجاد و کنترل یک انیمیشن‌ کمی پیچیده، شامل تمام تویین های ورژن های قبل می باشد
کنترل بهتر بین حرکاتقابلیت های خاص به کاربر ارائه می دهد
استفاده از فریم های کلیدیاستفاده از خواص فریم ها
شامل یک شیء هدف در تمام تویین و حرکت گذاری می باشدبین دو فریم کلیدی با سیمل های یکسان و متفاوت حرکت ایجاد می کند
از متن به عنوان یک شیء متحرک مستقل استفاده می کند و آن را تبدیل به سیمبل نمی کنداشیاء متن را به سیمبل گرافیکی تبدیل می کند.
از اسکریپت استفاده نمی کنداز اسکریپت فریم ها استفاده می کند.
در تایم لاین با تغییر اندازه پ تغییر شکل تویین به عنوان یک شیء مستقل رفتار میکند.شامل گروه هایی از فریم های انتخابی جداگانه در تایم لاین است.
ایزینگ (روانی حرکت) در طول حرکت را سهولت می بخشد. ایزینگ فریم های کلیدی یک موشن تویین نیاز به ایجاد یک منحنی ایزینگ سفارشی دارد.ایزینگ را برای مجموع فریم ها بین دو فریم کلیدی تویین شده اعمال می کند.
در هر تویین یک افکت رنگ اعمال می کند.دو افکت مختلف در رنگ ، مانند رنگ و شفافیت آلفا را اعمال می کند.
اشیاء ۳ بعدی را متحرک می کند.فقط اشیاء دو بعدی را متحرک می کند.

تا اینجا شما با متحرک سازی در انیمیت آشنا شدید. امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه. استفاده از انواع تویین ها بستگی به تجربه کاری شما داشته و پیشنهاد ما تمرینات مداوم با نرم افزار ادوبی انیمیت است. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

مهندس صنایع | علاقمند به گرافیک و موشن گرافیک