فایل junk ؛ دشمن داخلی کامپیوتر شما + آموزش حذف آن

junk فایل cheyab.ir

هرچه مدت زمان بیشتری از یک کامپیوتر استفاده کنید، سیستم عامل فایل‌های بیشتری جمع‌آوری و ذخیره می‌کند؛ که این فایل ها به هیچ دردی نمی‌خورند! به این فایل ها اصطلاحا فایل junk یا فایل آشغال و اضافه گفته می‌شود و حذف کردن این فایل‌های junk از ویندوز باعث افزایش سرعت کامپیوتر می‌شود. اما چطور تفاوت بین فایل های به‌دردنخور و فایل‌های اصلی و ضروری را تشخیص دهیم؟

در ادامه روش‌هایی برای حذف کردن  junkها از سیستم عامل بدون هیچگونه آسیب‌رسانی، به شما آموزش خواهیم داد؛ اگر به دنبال پاکسازی هارد دیسک و کامپیوتر خود هستید، با ما همراه باشید…

فواید حذف کردن فایل junk

رها کردن برنامه‌ها و فایل‌هایی که دیگر به آنها نیاز ندارید، فضای ذخیره‌سازی کامپیوتر شما را به هدر می‌دهد. چرا باید این فایل‌ها را نگه دارید؟

به مرور زمان و با زیاد شدن فایل های آشغال، کامپیوتر کند می‌شود و خیلی سخت کار می‌کند. ویندوز دائما در حال وارسی فایل‌های موجود است تا منابع مورد نیاز خود را به دست آورد. یا حتی سیستم عامل دائما در حال چک کردن وضعیت آپدیت و به‌روزرسانی برنامه‌هایی‌ست که شما اصلا استفاده نمی‌کنید! هردوی این فعالیت‌ها باعث هدر رفتن انرژی و زمان می‌شوند.

اما آیا پیش از شروع عملیات حذف این فایل های junk باید سیستم آماده شود؟ در ادامه مراحل آماده‌سازی کامپیوتر برای حذف فایل‌های آشغال را طی می‌کنیم.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

فایل آشغال cheyab.ir

آماده‌سازی کامپیوتر برای حذف فایل‌های آشغال

ابزار  system Restore ابزاری در ویندوز است که به شما اجازه‌ی بازگردانی سیستم به حالت قبل را می‌دهد. پس نگران فایل هایی که به اشتباه حذف می‌کنید، نباشید. اما نیاز است که ابتدا این ابزار را چک کنید.

اطمینان حاصل کنید که  system restore فعال است. برای اینکه یک نقطه‌ی امن در سیستم خود داشته باشید که هر زمان خطایی کردید بتوانید به آن نقطه بازگردید، مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- در قسمت search یا همان جستجوی ویندوز، Control Panel را وارد کنید و به این پنجره از ویندوز بروید.

۲- اگر کنترل پنل شما در حالت Category view است؛ گزینه‌ی System and Security را انتخاب کنید و سپس بر روی system کلیک کنید.

اگر کنترل پنل در حالت Icon view است، کافی‌ست گزینه‌ی- system را انتخاب کنید.

فایل های junk سایت cheyab.ir

۳- گزینه‌ی System Protection را از منوی سمت چپ پنجره انتخاب کنید.

فایل های junk سایت cheyab.ir

۴- اطمینان حاصل کنید که Protection بر روی حالت on برای درایو System قرار دارد.

اگر فعال نبود بر روی Configure کلیک کنید و سپس Turn on system protection را انتخاب کنید و ok کنید.

فایل های junk سایت cheyab.ir

۵- سپس بر روی  createکلیک کنید. نامی که توصیف کننده‌ی سیستم شما در تاریخ حاضر باشد را وارد کنید و پس از آن create را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا مراحل ایجاد نقطه‌ی امن تکمیل شود.

فایـل های به درد نخود و آشغال cheyab.ir

۶- پس از تکمیل شدن پیغامی با متن The restore point was created successfully ظاهر می‌شود که باید بر روی close کلیک کنید.

اکنون تنظیمات کامپیوتر شما در حالت فعلی ذخیره شده است و بعدا در صورت لزوم می‌توانید به این تنظیمات بازگردید.

مدیریت کردن سطل آشغال

Recycle Bin یا همان سطل آشغال که بر روی صفحه‌ی اصلی قرار دارد، فایل‌های حذف شده را ذخیره می‌کند. اگر هر زمان فایلی را پس از حذف کردن نیاز داشته باشید می‌توانید به سطل آشغال مراجعه کنید و آن فایل را restore کنید. با این حال پس از مدتی که فضای ویندوز ۱۰ پر شد، شروع به حذف این فایل‌ها می‌کند و از فایل‌های قدیمی شروع می‌کند.

اگر مطمئن هستید که به فایل‌هایی که اکنون در Recycle Bin وجود دارند، نیازی ندارید می‌توانید این فایل‌ها را برای همیشه حذف کنید.

۱- به صفحه ی اصلی یا همان دسکتاپ بروید و بر روی Recycle Bin راست کلیک کنید.

۲- Empty Recycle Bin را انتخاب کنید و بر روی yes  کلیک کنید.

حذف کردن فایل های Temporary

فایل‌های Temporary یا همان  Temp هم به عنوان فایل junk حساب می‌شوند که شما می‌توانید این فایل‌ها را از کامپیوتر خود حذف کنید. می‌توانید با استفاده از تنظیمات ویندوز۱۰ این کار را انجام دهید.

۱- به منوی استارت بروید سپس settings و پس از آن system را انتخاب کنید.

۲- از سمت چپ storage را انتخاب کنید و دکمه‌ی مربوط به storage را فعال کنید.

تنظیمات ویندوز 10  cheyab.ir

۳- Configure Storage Sense or run it now را انتخاب کنید.

۴- در قسمت Temporary files تیک Delete temporary files that my apps aren’t using را فعال کنید.

حذف فایـل آشغال ویندوز 10  cheyab.ir

۵-برای انتخاب کردن دوره‌ی زمانی حذف کردن این فایل‌ها می‌توانید منوی کشویی موجود در قسمت Temporary Files را باز کنید و دوره‌ی زمانی را انتخاب کنید.

۶- اگر می‌خواهید هم‌اکنون تمام فایل‌های Temporary را فورا حذف کنید بر روی Clean Now کلیک کنید.

ابزار Disk Cleanup

ابزار Disk Cleanup در ویندوز وجود دارد و با اجرا کردن آن می‌توانید فایل‌های junk موجود در سیستم مانند  Temporaryها، محتوای سطل آشغال و … را حذف کنید.

اما ویژگی دیگر ابزار Disk Cleanup در ویندوز۱۰، این است که فایل‌های ویندوز و سیستم را فشرده می‌کند و با این کار فضای بیشتری را آزاد می‌کند.

مراحل انجام این کار به صورت زیر است:

۱- عبارت disk cleanup را در قسمت سرچ ویندوز، جستجو کنید و بر روی برنامه‌ی آن کلیک کنید تا اجرا شود.

حذف فایـل آشغـال وینـدوز 10  cheyab.ir

۲- درایوی که مایل هستید پاکسازی شود را انتخاب کنید. در غالب موارد درایو  C درایور ویندوز است و به صورت پیشفرض در حالت انتخاب قرار دارد. سپس بر روی ok کلیک نمایید.

۳- صبر کنید تا برنامه میزان فضای تقریبی که آزاد می‌شود را محاسبه کند و سپس تیک مربوط به نوع فایل‌هایی که می‌خواهید حذف شوند را فعال کنید.

ابزار disk cleanup سایت cheyab.ir

از انتخاب کردن فایل‌های Windows ESD installation files برای عملیات حذف پرهیز کنید! وجود این فایل‌ها برای سیستم عامل ضروری است.

۴- اگر مایل هستید دسته‌بندی فایل‌هایی که انتخاب کرده‌اید را ببینید، بر روی View Files کلیک کنید. و سپس ok را انتخاب کنید.

۵- اگر Delete Files را انتخاب کنید، فایل‌های انتخابی برای همیشه از کامپیوتر شما حذف می‌شوند.

ابزار disk cleanup سایت cheyab.ir

چه زمانی باید پاکسازی را انجام دهیم؟

اگر روزانه چند ساعت از کامپیوتر خود استفاده می‌کنید و هزاران فایل دانلود می‌کنید، قطعا باید بیشتر از شخصی که هفته‌ای چند ساعت با کامپیوتر کار می‌کند نگران فایل‌های junk باشید و به حذف آن‌ها بپردازید.

بهرحال اگر حدودا هفته‌ای یکبار یا ماهی دوبار به وسیله‌ی ابزار Disk Cleanup سیستم خود را پاکسازی کنید، از کند شدن سیستم بر اثر فایل‌های junk در امان خواهید بود.

چندکلام با چ یاب:

امیدوارم که این مطلب مورد توجه و استفاده‌ی شما قرار بگیرد. هرگاه احساس کردید سیستم شما کندتر از همیشه شده است از روش‌های گفته شده در بالا استفاده کنید. این روش‌ها کاملا ایمن هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

با دقت تمام مراحل را دنبال کنید و هرجا به مشکل برخوردید و یا سوالی داشتید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

راستی!

جهت اطلاع از آخرین اخبار و آموزش‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی