طراحی سایت چیست و طراح سایت دقیقا کیست؟

طراحی سایت چیست

طراحی یک نوع فرایند خلق اثر است که از اصول و قواعد خاصی پیروی میکند اما مسئله مهم این است که آیا شما میتوانید طراح یک سایت باشید؟ اصلا طراحی سایت چیست ؟

برای اینکه شما خالق یک اثر شوید باید مهارت های مورد نیاز را یاد بگیرید. طراحی سایت هم یک نوع خلق اثر است و شما با یادگیری مباحث مختلف میتوانید یک سایت کامل و جامع را خلق کنید.

هر سایتی که در سطح وب به وجود می آید از ۲ بخش ظاهری و باطنی تشکیل شده است که به بخش ظاهری، فرانت اند و به بخش باطنی، بک اند سایت میگویند که هر کدام از این بخش ها مباحث جداگانه‌ای هستند.

در این مقاله قصد داریم شما را با برنامه نویسی و طراحی سایت آشنا کنیم، حتما تا انتهای این مطلب همراه من باشید…

طراح سایت به چه کسی می‌گویند؟

اکنون می‌دانید طراحی سایت چیست ، در ادامه با وظایف طراح سایت و اینکه اصلا به چه کسی طراح سایت می‌گویند، آشنا خواهید شد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

طراح سایت به کسی می‌گویند که ظاهر یک سایت را با استفاده از تکنولوژی‌های در دسترس و جدید، طراحی کند و برنامه نویسی فرانت اند انجام دهد.

تکنولوژی های مختلفی برای طراحی سایت به وجود آمده است، مانند: css، html و javascript که این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که یک سایت جذاب را برای کارفرمایان و یا خودتان، طراحی کنید.

طراحی سایت در کل یکی از مشاغل جذاب و پر درآمد است که امروزه تقاضای بسیار زیادی برای آن، وجود دارد. شما با یادگیری مهارت مورد نیاز برای شغل طراحی سایت، می‌توانید به درآمدی باور نکردنی دست پیدا کنید.

یادگیری مهارت های طراحی سایت بسیار آسان و جذاب است کافیست چند ساعت در روز را به آموزش و تمرین اختصاص دهید، سپس در عرض چند ماه شما قادر خواهید بود پروژه های زیادی را طراحی کنید. به توانایی های خودتان ایمان داشته باشید و فقط اقدام کنید.

همین حالا برنامه نویسی وب یاد بگیرید.

برنامه نویسی سایت چیست؟

برنامه نویسی یا کد نویسی سایت از دو مبحث بک اند و فرانت اند تشکیل شده است. فرانت اند مربوط به کد نویسی های ظاهری سایت است ولی بک اند مربوط به کد نویسی های داخلی و اجرایی سایت است.

یک شخص به عنوان برنامه نویس سایت باید بر یکی از دو مبحث کد نویسی سایت(بک اند یا فرانت اند) تسلط کافی داشته باشد.

اگر بخواهیم دو مبحث برنامه نویسی سایت را با یک مثال ساده توضیح دهیم، به این صورت است که بک اند کاران اجزای اساسی یک ماشین مثل موتور را درست میکنند و فرانت اند کاران اجزای داخلی و ظاهری ماشین را درست میکنند تا ماشین ظاهر زیبایی داشته باشد.

امروزه فرصت شغلی بسیار زیادی برای برنامه نویسی فرانت اند وجود دارد و دستمزدهای بسیار خوبی هم برای این برنامه‌نویسان، در نظر گرفته می‌شود.

مسیر یادگیری طراحی سایت چیست ؟ این موضوع را در این مقاله بخوانید.

تفاوت بک اند و فرانت اند - طراحی سایت چیست

یک برنامه نویس فرانت اند، چه وظایفی دارد؟ و آیا این شغل مناسب شماست؟

اگر شما در یک شرکت و یا سازمانی مشغول به کار شوید وظایفی را برای شما تعیین میکنند و شما موظف هستید وظایف خود را به خوبی انجام دهید و در قبال انجام وظایف، سازمان نیز برای شما دستمزدی در نظر میگیرد.

در شغل برنامه نویسی فرانت اند تمام کد نویسی های ظاهری سایت را باید انجام دهید. کد نویسی ظاهری سایت ۶ بخش جداگانه دارد.

۱- کد نویسی html

Html یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه یک نوع زبان نشانه گذاری است. با استفاده از زبان html شما میتوانید یک سند کلی مانند: متن، تصاویر و جدول را برای صفحات سایت طراحی کنید.

۲- کد نویسی css

زبان css هم مانند html یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه برای زیبایی بخشی به سند های طراحی شده توسط html، مورد استفاده قرار میگیرد.

۳- کد نویسی جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت امکان متصل شدن دو زبان css  و html را فرهم میکند و شما با استفاده از جاوا اسکریپت میتوانید یک سایت را از حالت ساده و یکنواخت خارج کنید و رابط های تعاملی طراحی کنید که همین موضوع یکی از اصلی ترین وظیفه یک فرانت اند کار است.

۴- طراحی واکنش گرا

هر سایتی باید با اصول واکنش گرایی، سازگار باشد و این موضوع یکی از اصلی ترین موضوعات در طراحی سایت است.

یکی از وظایف شما به عنوان برنامه نویس فرانت اند این است که سایت را برای استفاده در تمام لوازم دیجیتالی، واکنش گرا کنید تا در تبلت، کامپیوتر، گوشی و لپ تاپ با توجه به اندازه و ابعاد صفحه، سایت به نمایش گذاشته شود.

۵- بهینه سازی کد ها

شما باید تسلط کافی به کد نویسی فرانت اند داشته باشید تا یکی از اصلی ترین وظایف شما به عنوان بهینه سازی سایت را به خوبی انجام دهید.

بهینه سازی کد نویسی سایت، باید از اول کار مورد توجه شما قرار بگیرد و فایل های html,css, جاوا اسکریپت را باید به صورت بهینه شده در سایت پیاده سازی کنید.

۶٫تجربه کاربری مناسب(ux)

 یکی از مهم ترین بخش ها در کد نویسی سایت، استفاده از تجربه کاربری مناسب است به طوری که شما باید در نگاه اول یک احساس خوشایند را برای کاربران در صفحه سایت ارائه کنید و برای کاربر، ماندن در سایت، جالب و هیجان انگیز باشد.

ایجاد تجربه کاربری مناسب یکی از وظایف فرانت اند کار است تا محیطی جالب و خلاقانه برای جذب کاربران طراحی کند که مهم ترین موضوع در ایجاد تجربه کاربری خلاقیت شما است.

آمار برنامه نویسی سایت

اما سوال مهم تر این است که آیا شغل فرانت اند برای شما مناسب است؟

فرانت اند کار باید در درجه اول از توانایی خلاقیت و ایده پردازی بسیار بالایی برخوردار باشد چرا که طراحی سایت نیازمند خلاقیت است تا نیاز کاربر را درک کنید و اقدام رفع نیاز کاربر کنید.

و در درجه دوم هم شما باید توانایی کد نویسی و مدیریت پروژه را داشته باشید به طوری که گاهی اوقات نیاز است تا شما ۸ ساعت کاری و به طول یک هفته مشغول کد نویسی باشید و تمام کد های نوشته شده را مدیریت کنید و اگر مشکلی برای سایت پیش آمد، بتوانید برطرف کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به شما بگوییم طراحی سایت چست و شغل فرانت اند چه کاربردی دارد. همچنین وظایفی که یک فرانت اند دارد را بررسی کردیم تا بهتر بتوانید در انتخاب حوزه کاری خود تصمیم بگیرید. امیدوارم مقاله برای شما مفید باشد و بتوانیم شما را در مسیر یادگیری بهتری قرارداده باشیم.

در مقاله دیگری تحت عنوان “بررسی بازارکار طراحی سایت” در مورد بازار کار این شغل پرطرفدار البته در ایران، صحبت کرده‌ایم، خواندن آن را نیز به شما توصیه می‌کنم.

اگر سوالی داشتید میتوانید از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

استعداد در فضای آرام رشد می کند ... | علاقه‌مند و نویسنده حوزه تکنولوژی و خودرو 💻🚗