آموزش طراحی دونات فلت در ایلوستریتور

آموزش طراحی دونات در ایلوستریتور

در این مطلب، آموزش ساخت فلت در ایلوستریتور را در نظر گرفتیم. با استفاده از نرم افزار ایلوستریتور دونات فلت را در ۱۲ قدم می‌سازیم. همچنین ” ویدیو کامل ” این آموزش را نیز در انتهای مطلب قرار دادیم تا ببینید واستفاده کنید. در آموزش طراحی فلت دونات علاوه بر چگونگی ساخت این دونات، با نکات و ترفندهای نرم افزار ایلستریتور آشنا خواهید شد. پس با این آموزش همراه باشید.

موارد مورد نیاز برای آموزش طراحی دونات فلت ر ایلوستریتور

نرم افزار مورد نیاز : Adobe illustrator
درجه سختی : آسان
نوع آموزش : کاربردی
زمان تخمین زده شده : ۲۰ دقیقه

مراحل طراحی دونات فلت در ایلوستریتور

قدم ۱

برای ساخت فلت دونات در ایلوستریتور، ابتدا باید یک دایره به رنگ (#d6a07c) در مرکز سند خود ایجاد کنید. سپس روی همین دایره کلیک کنید و با استفاده از گزینه (Object> Path>Offset Path) یک دایره به مرکز دایره قبلی اما کوچکتر ایجاد کنید. سپس با استفاده از ابزار (Shape Builder) و فشردن دکمه (Alt) قسمت داخلی دایره کوچکتر را حذف کنید. اکنون یک دایره توخالی مانند شکل زیر دارید.

آموزش طراحی کاراکتر دونات در ایلوستریتور

قدم ۲

دوره های اموزشی برنامه نویسی

در قدم بعدی باید یک لایه صورتی به رنگ (#e84397) روی دونات ایجاد کنیم. برای این کار روی دایره توخالی کلیک کنید. سپس به مسیر (Object> Path>Offset Path) بروید و کمی اندازه را بزرگتر کنید. سپس Ok را بزنید. با این کار از همین دایره توخالی، یک دایره توخالی دیگر اما با اندازه بزرگتر داریم.

قدم ۳

اکنون این دایره توخالی بزرگتر را به رنگ صورتی که در قدم قبل گفته شد تغییر دهید. سپس با استفاده از ابزار (Knife) از وسط دایره توخالی بزرگتر به صورت افقی یک خط ایجاد کنید. در ادامه با استفاده از کلید میانبر (v) قسمت پایینی را حذف کنید. اکنون دونات فلت شما به شکل زیر است.

آموزش طراحی کاراکتر فلت دونات در ایلوستریتور

قدم ۴

پس از ایجاد لایه صورتی برای دونات فلت، چند دایره کوچک و بزرگ زیر لایه ایجاد می‌کنیم. برای این کار یک دایره کوچک سمت چپ لایه وسط ایجاد کنید. به طوری که محور افقی دایره کوچک دقیقا روی خط لایه صورتی بیفتد. سپس یک دایره بزرگتر ایجاد کنید. برای این دایره بزرگتر، هنگامی که آن را دقیقا در سمت راست قرار دادید، به طوری که لبه دایره با لبه لایه صورتی برابر باشد، ممکن است جای خالی به چشم بخورد. برای این کار، با استفاده از ابزار () با دقت جای خالی را با رنگ صورتی پر کنید. برای سمت راست لایه صورتی نیز همین کار را با ۳ دایره کوچک و بزرگ انجام دهید.

آموزش طراحی کاراکتر فلت در ایلوستریتور

قدم ۵

در این قدم میخواهیم یک سایه برای لایه صورتی دونات فلت ایجاد کنیم. برای این کار به مسیر (Object> Path>Offset Path) بروید. و اندازه آن را کمی بزرگتر کنید. سپس شکل ایجاد شده جدید را کمی به سمت پایین ببرید. این لایه را زیر لایه صورتی قرار دهید. و از پنجره (Transparency) Mode آن را به (Multiply) تغییر دهید و (Opacity) آن را به ۵۰% برسانید. در ادامه، لایه سایه و دایره زیرین را انتخاب کنید و با استفاده از کلید میانبر (Shift+M) قسمتهای اضافی سایه را حذف کنید. سایه شما آماده است!

آموزش طراحی کاراکتر فلت دونات در ایلوستریتور

قدم ۶

اکنون میخواهیم روی لایه دایره زیرین سایه ایجاد کنیم. برای این کار، ابتدا با استفاده از مسیر (Object> Path>Offset Path) یک دایره با همان اندازه (در قسمت بالای پنجره باز شده ۰ را وارد کنید ) ایجاد کنید. یک بار دیگر همین مسیر را طی کنید. پس از ایجاد دایره با همان اندازه، با نگهداشتن (Shift+Alt) اندازه آن را کمی کوچکتر کنید. حال این دولایه (دایره بزرگ و کوچک) را انتخاب کنید و با استفاده از کلید میانبر (shift+M) قسمت های اضافی را حذف کنید. و Mode لایه بزرگتر را با استفاده از پنجره (Transparency) به (Multiply) تغییر دهید.

آموزش طراحی کاراکتر فلت در ایلوستریتور

قدم ۷

در این قدم می‌خواهیم یک سایه برای روی لایه صورتی ایجاد کنیم. برای این کار، درسط از وسط دایره توخالی و نگهداشتن کلید (Alt) یک مستطیل با رنگ صورتی ایجاد کنید. مانند قدم قبل Mode آن را به (Multiply) تغییر دهید. گوشه‌های بالایی مستطیل را گرد کنید. سایه شما اکنون مانند شکل زیر است.

آموزش طراحی کاراکتر قلت دونات در ایلوستریتور

قدم ۸

سایه مرحله قبل و لایه صورتی را انتخاب کنید. با استفاده از کلید میانبر (Shift+M) قسمت اضافی سایه را حذف کنید. برای طبیعی‌تر به نظر رسیدن سایه گوشه‌های پایینی سایه را با استفاده از ابزار (pen)  به سمت لایه صورتی کمی انحنا ایجاد کنید. (برای مشاهده جزییات کامل به ویدیو آموزشی مراجعه کنید.) در این مرحله دونات فلت به شکل زیر است.

آموزش طراحی کاراکتر فلت در ایلوستریتور

قدم ۹

در این قدم میخواهیم یک نور روی دونات ایجاد کنیم. برای این کار، یک دایره درست وسط دایره توخالی ایجاد کنید. سپس رنگ داخلی آن ر ا پاک کرده و Border سفید به آن بدهید. سپس با استفاده از کلید میانبر (A) قسمت پایین دایره را حذف کنید. در ادامه با استفاده از ابزار (Eraser) و نگهداشتن (Alt) قسمت پایین این دایره را حذف کنید. سپس از قسمت (Stroke) گزینه (Round Cap) را انتخاب کنید. در ادامه با استفاده از ابزار (Eraser) قسمتی از این Border را پاک کنید تا به دو قسمت تبدیل شود. همین کار را برای دایره تو خالی انجام دهید.

قدم ۱۰

در ادامه قدم قبل همه نورها را انتخاب کنید. از مسیر (Object > Expand) را انتخاب کنید و سپس از پنجره (Transparency) Mode را به (Overlay) و (Opacity) را به ۵۰% تغییر دهید.

آمـوزش طراحـی کاراکـتر فلـت دونـات در ایلوسـتریتور

قدم ۱۱

در این قدم می‌خواهیم ذرات خوشمزه برای تزیین دونات را اضافه کنیم. یک مستطیل کوچک با لبه‌های گرد ایجاد کنید. برای ایجاد سایه این مستطیل، مانند قدم‌های قبل یک مستطیل با همین اندازه اما کمی پایین تر ایجاد کنید. همچنین Mode آن را نیز به (Multiply) تغییر دهید. برای راحتی کار این دو مستطیل را انتخاب کنید و (Ctrl+G) را بزنید تا گروه شوند. سپس از این مستطیل چند کپی گرفته و در جاهای مختلف قرار دهید. و چند دایره کوچک و بزرگ نیز مانند تصویر زیر ایجاد کنید و در قسمت‌های مختلف دونات قرار دهید.

آموزش طراحی کاراکتر فلت در ایلوستریتور

قدم ۱۲

در این قدم می‌خواهیم یک ابر کوچیک ایجاد کنیم. دو دایره کوچک در گوشه و یک دایره بزرگتر در وسط ایجاد کنید. هر سه دایره را انتخاب کنید و آنها را گروه کنید. دقت کنید که این سه دایره در یک خط باشند. سپس با ابزار (pen) از چپ ترین دایره شروع کنید و یک مستطیل ایجاد کنید تا در زیر این سه دایره قرار بگیرد. در انتها گوشه‌های مستطیل ایجاد شه را گرد کنید. مانند قدم‌های قبل یک سایه در پشت ابر ایجاد کنید. ابر را در جای خود قرار دهید. برای ساخت ستاره ۴ وجه نیز با استفاده از ابزار (star tool) و انتخاب عدد ۴ در قسمت (Points) پنجره ایجاد شده، و در ادامه گرد کردن گوشه‌های ستاره ایجاد شده، اکنون یک ستاره ۴ وجهی دارید.

آمـوزش طـراحی دونـات در ایلـوسـتریتور

ویدیو آموزش کامل طراحی دونات فلت در ایلوستریتور

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید با تمرین و تکرار به مهارت کافی برای طراحی کاراکتر در نرم افزار ایلوستریتور برسید. برای تمرین می‌توانید آموزش طراحی دونات فلت در ایلوستریتور رو انجام بدید و با خلاقیت خودتون جزییات و المان‌های بیشتری رو قرار بدید تا این دونات جذاب‌تر شود! خوشحال می‌شیم اگر نظراتتونو درباره این آموزش با ما به اشتراک بگذارید.

راستی!
برای مطلع شدن از آخرین اخبار و آموزش‌ها می‌تونید در کانال تلگرام چ‌یاب عضو بشید!

دانشجوی مهندسی کامپیوتر | علاقمند به نقاشی و طراحی گرافیک