تعداد پلاگین های مناسب وردپرس

افزایش تعداد پلاگین ها و کاهش سرعت و عملکرد سایت، درست یا غلط؟

معمولا یکی از اصلی‌ترین و پرچالش ترین سوالی که برای طراحان سایت وردپرسی پیش میاید اینست که:

تعداد پلاگین مناسب برای یک سایت وردپرسی دقیقا چندتاست؟
پلاگین ها بر روی سرعت سایت تاثیر میگذارد یا خیر؟

یا سوال سخت تر، مانند:

چند تعداد پلاگین میتونم روی سایتم نصب کنم، بدون اینکه سرعت سایت کاهش پیدا کنه…

و البته گزاره ای که همیشه با آن مواجه هستیم:
هر چه پلاگین بیشتر، سرعت سایت کمتر!

در ادامه به تمام این مباحث میپردازیم، سعی میکنیم با آمار و ارقام و موارد مختلف، منطقی تر به قضیه نگاه کرده، و به یک جواب منطقی در شرایط مختلف برسیم. پس برای اینکه بدونیم کی درست میگه، بریم سر اصل مطلب…

پلاگینهای وردپرس در کل چگونه کار میکنند؟

تعداد پلاگین مناسب

قبل از اینکه وارد مبحث اصلی شویم، نیاز است که یکسری موارد را بدانیم تا راحتتر به یک جواب منطقی برسیم. اول از همه، باید بدانیم پلاگین دقیقا چیکار میکند و چه کار نمیکند.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

همانطور که قبلا هم در مطلب پلاگین چیست؟ وردپرس به طور کامل صحبت کردیم، وردپرس تمام قدرت خود را از پلاگینهای موجود برای آن میگیرد، هر پلاگین یک فیچر و یا ویژگی جدید برای سایت شما به وجود میاورد و هر طراح سایت وردپرسی، با توجه به نیاز خود، از این پلاگین ها استفاده میکند.

دقیقا مانند خود وردپرس، پلاگینها هم با زبان php نوشته میشوند و این تکه کدهای php، بر روی هاستینگ سایت و هسته اصلی خود وردپرس قرار داده میشوند.

جالب است بدانید که قبل از نسخه ۱٫۲ وردپرس، امکان نصب پلاگین بر روی آن نبود، اما امروزه حتی تصور وردپرس بدون پلاگین تقریبا برای ما نشدنی است!

چرا پلاگین ها انقدر مهمند؟

حتی با وجود اینکه سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شدت قوی و انعطاف پذیر است، اما این پلاگینها هستند که تقش اصلی در تبدیل شدن وردپرس به محبوب ترین cms موجود را دارند.

پلاگینها روز به روز در حال افزایش هستند و تا این زمان که من در حال نوشتن این محتوا هستم، چیزی در حدود بیش از ۵۴٫۰۰۰ پلاگین رایگان در مخزن وردپرس موجود است! بله! تازه این تعداد به غیر از هزاران پلاگین پولی و اصطلاحا پریمیوم هستند.

همچنین پلاگینها میتوانند به بهبود سئو سایت شما، افزایش ترافیک، شخصی سازی، مدیریت کاربران، بهبود ظاهر سایت و… کمک کنند و به خاطر همین هم هست که بالاتر گفتیم:

حتی تصور وردپرس بدون پلاگین، برای ما غیر ممکن است!

چه زمانی یک پلاگین ضرر میرساند؟

پلاگین زیاد یا کم؟

 هدف اصلی استفاده از یک پلاگین مناسب، به طور کلی، کمک به بهبود سایت است. اما گاهی اوقات، برخی اظهار نظر ها باعث میشود که افراد مبتدی و حتی کارکرده، دچار ترس و استرس از استفاده از برخی پلاگین ها شوند.

دلیل اصلی این امر را میتوان دولوپرها و از همه بیشتر، وب هاستینگ ها دانست. چرا که برخی از دولوپرها، کدهای استانداردی در هنگام نوشتن یک پلاگین استفاده نمیکنند که باعث ایجاد مشکلات متنوع برای سایت استفاده کننده از آن پلاگین میشوند.

اما میتوان گفت که بیشتر این ترس را مدیون پشتیبانی شرکت های وب هاستینگ هستیم! چرا که در اغلب آنها معمولا ذکر میشود که :

سعی کنید از پلاگین کمتر استفاده کنید، این پلاگینها هستند که موجب کاهش سرعت سایت شما میشود و مواردی از این قبیل که در کل، نمیتوان آنها را قبول کرد.

کیفیت یا کمیت پلاگین ها؟ مسئله اینست…

دغدغه و سوال اصلی دقیقا همینجاست. باید باور کنید که این کیفیت است که در اینجا باید اولویت داشته باشد نه کمیت.

شما میتوانید ده ها پلاگین با کیفیت در سایت خود داشته باشید و کسب و کارتان را بدون ذره ای مشکل در سرعت، عملکرد و … جلو ببرید. اما در مقابل، حتی وجود یک پلاگین بی کیفیت و مخرب، میتواند تمام زحمات شما را تحت تاثیر قرار دهد و حتی در بعضی مواقع موجب ایرادات و خسارات غیر قابل جبران شود.

چرا که وقتی تعداد پلاگینهای نصب شده در سایت شما افزایش پیدا میکند، در بعضی از مواقع دقیقا نمیتوانید متوجه شوید که مشکل از کدام پلاگین است. باید تک به تک همگی را بررسی کرده، غیر فعال کنید و … تا متوجه وجود پلاگین مشکل ساز اصلی شوید.

با تمام تفاسیر گفته شده، حالا وقت اینست که دقیقتر وارد مبحث شویم …

پلاگینها دقیقا چگونه بر عملکرد و سرعت سایت شما تاثیر میگذارند؟

افزایش سرعت سایت وردپرسی

انواع مختلفی پلاگین وجود دارد، از page builder  ها گرفته تا پلاگینهای مختص سئو، بکاپ گیری، فرم سازها و …

همچنین هر پلاگین بر بخش خاصی از سایت شما متمرکز میشود. به عنوان مثال پلاگینی که برای بکاپ سایت خود استفاده میکنید، در بخش بکند سایت شما و پروسس های پشت صحنه، قسمت ادمین و … تاثیرگذار است نه ظاهر سایت شما.

اما پلاگینی که برای ساخت فرم در سایت خود استفاده میکنید، مستقیما بر روی ظاهر سایت شما یا همان بخش front end سایت تاثیر خود را میگذارند.

برخی از پلاگین ها هم بر روی هر ۲ بخش بکند و فرانت اند تاثیر میگذارند، مانند پلاگینهای مختص به سئو سایت، فایروال ها و…

در نتیجه یک پلاگین، با توجه به جایی که در حال استفاده است، بر روی سرعت و عملکرد سایت شما تاثیر گذار است. به زبانی ساده تر، پلاگینی که در بخش ادمین سایت خود با آن مواجه هستید و فقط برای دیدن گزارشات سایت شما لود میشود، تاثیری در عملکرد سایت شما ندارد.

اما برخی از پلاگینها، مانند link broken checker ها و ۴۰۴ monitoring ها، تاثیر بسزایی در کاهش سرعت سایت شما دارند، چرا که همواره باید در بخش background processes ها مشغول فعالیت باشند.

چه پلاگین هایی سرعت سایت من را کاهش میدهند؟

به طور کلی میتوان پلاگینهایی که تاثیر زیادی در کاهش سرعت سایت های وردپرسی دارند را به ۳ دسته زیر تقسیم کرد:

۱ – پلاگینهایی که http request  را افزایش میدهند.

از انواع این پلاگینها، میتوان به افزونه هایی پرداخت که معمولا برای ظاهر سایت و بخش فرانت اند به کار میروند و موجب تولید فایل جاوا اسکریپت یا css اضافی میشوند. لود کردن این ریکوئستها باعث کاهش سرعت سایت وردپرسی میشود.

۲ – پلاگینهایی که کوئوری های دیتابیس را افزایش میدهند.

از جمله معروف ترین این افزونه ها، افزونه ی related post است. به طور کلی هر افزونه‌ای که باعث شود با دیتابیس شما درگیر باشد در کاهش سرعت سایت شما تاثیرگذار است.

۳ – پلاگینهای پشت صحنه و همیشه فعال

منظورمان از پلاگینهای همیشه فعال، اصطلاحا background processes ها هستند. در واقع افزونه‌هایی که به مقدار بسیار زیادی از منابع هاست شما استفاده میکنند.

 

یک پلاگین مناسب و خوب…

بر خلاف مواردی که بالاتر ذکر کردیم، پلاگینی است که تنها فایلهای مورد نیاز خود را اضافه میکند، تعداد درخواست های دیتابیس رو معمولا افزایش نمیدهد و حتی گاهی موجب کاهش آنها میشود، موجب سربار اضافی نمیشود و …

چه پلاگین هایی امنیت سایت من را تهدید میکنند؟

امنیت وردپرس

امنیت، دغدغه اصلی دیگر هر کسب و کار و طراحی سایتی است. معمولا یک ترس بین طراحان سایت وردپرسی وجود دارد و آن، شکاک بودن به هر پلاگین جدیدی است که میخواهند اضافه کنند. اگرچه این ترس چندان هم بد نیست و در بیشتر مواقع باعث میشود که آنها منطقی تر عمل کنند و از هر پلاگینی برای سایت خود استفاده نکنند.

از آنجایی که هسته اصلی وردپرس منبع باز یا open source  است، لذا هر کسی میتواند یک پلاگین بنویسد و در اختیار شما قرار دهد و چه بسا شما ناخواسته، قطعه کدی مخربی را با اینکار وارد سایت خود کرده باشید و ادامه داستان که دیگر قابل وصف نیست!

توصیه های همیشگی برای نصب پلاگین مناسب

فقط معتبر!

همواره از سایتهای معتبر، از قبیل پلاگینهای مخزن وردپرس استفاده کنید. نظرات کاربران را بخوانید، انعطاف پذیری افزونه را بررسی کنید و به تاریخ اپدیتهای ارایه شده برای آن دقت کنید.
معمولا پلاگین هایی که همواره در طی یک بازه زمانی اپدیت میشوند، از کیفیت بالایی بر خوردار هستند.

 

نال، هرگز!

به شدت از نصب پلاگین های nulled پرهیز کنید. پلاگین‌های نال، به آن دسته افزونه هایی گفته میشود که در واقع پولی هستند، اما برخی از سایتها انها را به طور رایگان در اختیار کاربران قرار میدهند.

معمولا پلاگینهای نال، به حد قابل توجهی، مخرب هستند و شاید بعد از استفاده از آنها، دیگر زمانی برای جبران نداشته باشید…

 

گوگل، دوست همیشگی!

مطالعه نظر کاربران در مورد آن پلاگین، سرچ کردن نام افزونه و … همگی کارهایی هستند که در کاهش احتمال مخرب بودن افزونه موثر هستند. همچنین با گوگل کردن نام افزونه، میتوانید سایت اصلی افزونه را پیدا کرده و از ویژگی ها و کلیات افزونه به طور کامل با خبر شوید.

همچنین اینکار، باعث میشود کمتر در دام افزونه‌های نال شده با توجه به پیدا کردن شرکت و سایت اصلی قرار بگیرید.

 

اول آزمایش

هر پلاگینی را ابتدا در لوکال هاست خود و یک سایت آزمایشی بررسی کنید. این مورد برای هر پلاگینی صادق است. حتی معتبرترین افزونه ها هم شاید با برخی از پلاگینهای دیگری که استفاده میکنید در تضاد باشند و موجب ایجاد مشکلاتی در سایت شما شود. پس چه بهتر که این مشکلات را اول از همه در یک سایت آزمایشی تست و بررسی کنید.

اگر در مورد سایت آزمایشی چیز زیادی نمیدانید، مطلب زیر را از دست ندهید:

راه اندازی سایت وردپرس آزمایشی

در نهایت، تعداد پلاگین مناسب چندتاست؟

چند تا پلاگین در وردپرس؟

خیلی راحت بگوییم، شما به هر تعدادی که فکر میکنید واقعا نیاز دارید، میتوانید از پلاگین استفاده کنید. اما توجه کنید که شرط اصلی ما برای این مورد، نیاز داشتن است.

پس از ایجاد نیازهای کاذب و همچنین طراحی فانتزی بپرهیزید و بیشتر به علملکرد سایت خود بها دهید.

اما اگر بخواهیم یک تناسب کلی داشته باشیم، معمولا سایتهای وردپرس، چیزی بین ۲۰ الی ۳۰ پلاگین نصب شده دارند. اما بسیاری از سایتهای وردپرسی بسیار حرفه‌ای هم وجود دارند که بیش از ۵۰ پلاگین نصب شده دارند.

جمع بندی

همانطور که متوجه شدید، نمیتوان تناسب دقیق بین تعداد پلاگین نصب شده و سرعت و عملکرد سایت تعیین کرد. این شما هستید که مشخص میکنید، هدفتان تمرکز بر روی کیفیت است یا کمیت، با استفاده از پلاگینهای معتبر، کاربردی و جدید، همواره خیالتان از عملکرد، سرعت و امنیت سایتتان راحت است.

امیدواریم این محتوا هم مورد پسند شما قرار گرفته باشه، و اینکه نظر شما چیست؟ تجربه طراحی سایت وردپرسی و دغدغه های همیشگی ای که در متن به آنها اشاره کردیم را داشته اید؟ نظر شما در مورد تعداد پلاگین های مناسب یک سایت وردپرسی چیست؟ با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.منتظریم…

 راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

منبع:
wpbeginner.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top