بررسی کامل پردازنده‌های اینتل

پردازنده‌های اینتل

پردازنده نام یکی از مهم‌ترین قطعات سخت‌افزاری کامپیوتر است و به همین دلیل جزو مهم‌ترین فاکتورهای تمامی افراد در هنگام خرید کامپیوترهای رومیزی یا لپ‌تاپ‌ها است. امروزه اکثر کامپیوترها از پردازنده‌های دو شرکت AMD و Intel بهره می‌برند.

این دو شرکت بر حسب نیاز کاربران مختلف، مدل‌های متفاوت و متعددی از پردازنده‌ها را تولید و منتشر می‌کنند این امر از یک سو موجب می‌شود تا هر کاربر بتواند پردازنده‌ای که دقیقاً به آن نیاز دارد را خریداری کند و از سوی دیگر باعث سردرگمی افراد می‌شود. اگر به نام‌ و مدل‌ پردازنده‌های موجود در بازار نگاهی بیاندازید،‌ با مجموعه‌ای از اعداد، حروف و کلمات روبه‌رو خواهید شد که احتمالاً معنی آن‌ها را نمی‌دانید.

این حروف و اعداد بسیار اهمیت دارند زیرا بیانگر ویژگی و مشخصات خاصی از آن پردازنده هستند بنابراین نباید از آن‌ها به سادگی عبور کرد؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به موشکافی این عبارات در خصوص پردازنده‌های شرکت Intel بپردازیم و در نهایت به شما در انتخاب پردازنده مناسب‌تان کمک کنیم.

ویژگی‌های عمومی پردازنده‌ها

پردازنده‌های اینتل

قبل از شروع بحث لازم است با برخی از ویژگی‌ها و جزئیات پردازنده‌های موجود در بازار آشنا شده و سپس وارد بحث اصلی شویم. پردازنده‌ها قطعات پیچیده‌ای هستند و عوامل مختلفی روی عملکرد آن‌ها تأثیر می‌گذارند اما برخی از آن‌ها قابل اندازه‌گیری و بررسی از روی نام آن‌ها نیست. به طورکلی موارد زیر از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

  • سرعت ریز پردازنده‌ها (Clock speed): به سرعت چیپ‌ها گفته می‌شود و هر چه مقدار آن بالاتر باشد، سرعت آن نیز بیشتر خواهد بود. اغلب پردازنده‌های مدرن سرعت ریز پردازنده‌های خود را بر اساس وظیفه در حال اجرا و دمای پردازنده تعیین می‌کنند. بنابراین در هر ریز پردازنده یک سرعت پایه یا مینیمم وجود دارد و یک سرعت ماکسیمم که اصطلاحاً به آن Turbo گفته می‌شود که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

  • هسته‌ها (Cores): تعداد هسته‌های پردازنده‌های مدرن بین ۲ تا ۳۲ عدد است و اغلب پردازنده‌های بازار دارای ۲ تا ۸ هسته هستند؛ بنابراین تعجب نکنید اگر نتوانستید پردازنده‌های ۳۲ هسته‌ای پیدا کنید. بطورکلی در پردازنده‌ها هر هسته انجام یک وظیفه را به عهده دارد.

  • رشته‌های اجرایی (Threads): همانطور که گفته شد هر هسته در آنِ واحد فقط می‌تواند یک عملیات یا پردازش را انجام دهد؛ اما به لطف فناوری Multithreading هر هسته به دو هسته مجازی تقسیم می‌شود و این یعنی در عمل تعداد هسته‌های فعال شما دو برابر می‌شود. اینتل این فناوری را Hyper-Threading می‌نامد. پردازنده‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند در انجام چند وظیفه یا اجرای برنامه‌های سنگین مانند ویرایشگرهای ویدیویی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

  • توان حرارتی (TDP): بیشترین گرمایی است که یک چیپست می‌تواند تولید کند و واحد اندازه‌گیری آن وات است. برای مثال TDP پردازنده Intel Core i7-8700K، ۹۵ وات است. با دانستن مقدار این ویژگی می‌توانید از خنک شدن کافی پردازنده مطمئن شده و در صورت نیاز از تجهیزات خنک‌کننده جانبی استفاده کنید. اگر پردازنده خود را اورکلاک نیز کرده باشید این موضوع اهمیت بیشتری نیز می‌یابد.

  • حافظه نهان (Cache): حافظه نهان به شما امکان می‌دهد سریع‌تر به داده‌ها دست پیدا کنید و همچنین سرعت عملکرد روند موجود میان رم و پردازنده را نیز افزایش می‌دهد. در حال حاضر سه نوع حافظه پنهان وجود دارد: L1 که سریع‌ترین آن‌هاست اما فضای کمتری نسبت به دو مورد دیگر دارد، نوع دوم L2 است که دارای فضای بیشتر اما سرعت کمتر است و نوع آخر L3 است که فضای بسیار بیشتری به دو مورد قبل دارد و از نظر سرعت عملکرد نیز از آن دو کندتر است. زمانی که اطلاعات مورد نیاز پردازنده در هیچ یک از این سه حافظه نباشد یعنی این اطلاعات به حافظه رم منتقل شده است که به علت فاصله فیزیکی زیاد از پردازنده به مراتب از سه حافظه یاد شده کندتر است. این خصوصیت احتمالاً باید آخرین خصوصیتی باشد که به آن توجه می‌کنید زیرا در واقعیت فاکتورهایی بسیار مهم‌تر از ظرفیت حافظه نهان یا کش وجود دارد (در بالا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شد) باید بیشتر به آن‌ها بپردازید.

  • عملکرد زمانی (IPC): همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد برخی از ویژگی‌های پردازنده را نمی‌توان از روی نام آن‌ها تشخیص داد. اغلب این ویژگی‌ها مربوط به معماری پردازنده بوده و مهم‌ترین آ‌ن‌ها IPC است. اغلب برای مقایسه‌ی دو یا چند پردازنده با مشخصات یکسان و از شرکت‌های متفاوت باید به سراغ معماری آن‌ها رفت. IPC به شدت به معماری پردازنده وابسته است و به همین دلیل است که نسل‌های جدید پردازنده‌ها عملکرد بهتری از خود به جا می‌گذارند. در نهایت لازم است بدانید که برای بررسی این ویژگی باید سری به وبسایت‌های بنچمارک بزنید.

آشنایی با پردازنده‌های اینتل

در هنگام خرید کامپیوتر به این موضوع فکر کنید که می‌خواهید از آن در چه زمینه‌ای استفاده کنید آیا می‌خواهید بازی‌های ویدیویی نسبتاً سنگین را بر روی آن اجرا کنید یا فقط برای کارهای سبک روزمره به لپ‌تاپ احتیاج دارید و یا شاید می‌خواهید نر‌م‌افزارهای سنگین و کارهای حرفه‌ای نظیر تدوین فیلم انجام دهید؛ اما همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم اغلب افراد دنبال سیستمی هستند که بتوانند تا حدی هر کدام از کارهای ذکر شده را انجام دهند؛ اما با این وجود باز هم می‌توانید اولویت‌ها و معیارهایی پیدا کنید تا شما را به کامپیوتر موردنظرتان نزدیک‌تر کند. بنابراین در ابتدا انتظارات خود را از کامپیوتر مورد نظرتان تعیین کنید. اگر قصد اجرای بازی‌های ویدیویی را دارید کارت گرافیک اولین عنصر سخت‌افزاری است که باید به آن توجه کنید و اگر قصد انجام کارهای روزمره مانند استفاده از برنامه‌های واژه‌پرداز را دارید یک پردازنده نسبتاً پایین رده می‌تواند برای شما مناسب باشد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

حتی اگر قصد اجرای بازی‌های ویدیویی را دارید  باز هم نمی‌توان از نقش مهم پردازنده‌ها صرف نظر کرد. شرکت اینتل پردازنده‌های خود را در سه رده در بازار جهانی عرضه می‌کند که به ترتیب از نظر عملکرد Core i3، Core i5 و Core i7 معروف‌ترین عناوینی‌اند که در بازار موجود هستند؛ علاوه‌بر‌این‌ها اینتل اخیراً مدل دیگری با نام Core i9 منتشر کرده است. همانطور که احتمالاً تاکنون متوجه شدید رده‌بندی این پردازنده‌ها به ترتیب از Core i3 شروع شده و به Core i9 ختم می‌شود. اما اشتباه نکنید این رده‌بندی تنها معیار تعیین کننده‌ی عملکرد پردازنده‌ها نیست.

اگر به نام پردازنده‌های اینتل توجه کنید، مجموعه‌ای از حروف و اعداد را خواهید دید که هر کدام بیانگر ویژگی‌ها و  مفاهیم خاصی هستند. هر کدام از این عبارات نقش مؤثری در عملکرد پردازنده‌ها دارند. همچنین از روی این عبارات می‌توان به برخی از ویژگی‌های پردازنده که در ابتدای مقاله به آن‌ها اشاره شد پی برد.

شکستن کد عنوان پـردازنده‌های ایـنتل

همانطور که گفته شد از نام پردازنده‌ها می‌توان اطلاعات مختلفی به دست آورد؛ عنوان پردازنده‌های اینتل از چهار بخش تشکیل شده است و گاهاً‌ در برخی از این پردازنده‌ها حروف آخر عنوان وجود ندارند و یا همانند نمونه‌ی زیر از حرف و عدد تشکیل شده‌اند.

مدل‌های پردازنده اینتل

بخش اول یا همان نام تجاری در تمام پردازنده‌های اینتل مشترک‌اند و فقط نام این شرکت غول‌پیکر را یدک می‌کشد. اما بخش دوم یکی از عوامل مهم درانتخاب پردازنده است. i7 ،i5 ،i3 و i9 در واقع محدوده عملکرد پردازنده را تعیین می‌کنند و به همین ترتیب قدرت عملکردشان افزایش می‌یابد. i9 عضو جدیدی از این خانواده است و همانطور که مشخص است نسبت به سه  مدل دیگر از عملکرد بهتری برخوردار است.

ممکن است شنیده باشید که پردازنده‌های i3 برای کارهای روزمره نظیر وبگردی، پردازنده‌های سری i5 برای اجرای بازی‌های ویدیویی و پردازنده‌های سری i7 برای اجرای نرم‌افزارهای سنگین گرافیکی و برای اجرای چنین برنامه‌هایی مناسب هستند؛ این جمله هم درست است و هم غلط زیرا مدل پردازنده تنها معیاری نیست که بر روی عملکرد پردازنده تأثیر می‌گذارد؛ به عنوان نمونه پردازنده Core i3-8350K نسبت به پردازنده Core i5-7400 عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

بنابراین موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در انتخاب شما مؤثر باشند. از جمله‌ی این موارد نسل پردازنده است؛ نسل پردازنده دیگر عامل مهمی است که حتماً باید در هنگام خرید به آن توجه کنید تأثیر این عامل به حدی است که می‌تواند موجب شود یک پردازنده i3 از نسل‌های بالاتر بهتر از یک پردازنده i7 از نسل‌های پایین‌تر عمل کند. واضح است که پردازنده‌های نسل جدیدتر قیمت بالاتری نسبت به نسل‌های پایین‌تر خود دارند اما با این وجود سعی کنید همواره به‌دنبال پردازنده‌های نسل بالاتر باشید وگرنه به‌زودی مجبور خواهید شد دوباره اقدام به خرید یک پردازنده جدید کنید.

 

شناسنامه پردازنده یا همان کد SKU همانطور که از نامش مشخص است برای تشخیص نوع پردازنده تعیین شده است و می‌توان آن را معادل شماره استاندارد بین‌المللی کتاب‌ها (ISBN) دانست. و در نهایت به پسوندها یا حروف انتهایی نام پردازنده‌ها می‌رسیم که می‌توانند نقش مهمی در انتخاب شما ایفا کنند. این حروف بسته به نوع پردازنده و نسل آن در خصوص پردازنده‌های مختلف، متفاوت هستند. بطورکلی حروفی که باید معانی آن‌ها را بدانید در اینفوگرافیک زیر وجود دارند اما این‌ها تمام پسوندها نیستند و با توجه به نسل پردازنده حروف متفاوتی را در پردازنده‌های مختلف خواهید دید که البته از نظر تعداد بسیار محدودتر از پردازنده‌هایی با این پسوندها هستند. نمونه‌ای از این پسوندها حرف G است که به معنای آن است که پردازنده به یک گرافیک مجتمع قدرتمند (Radeon RX Vega M که قدرت گرافیکی آن برابر گرافیک کنسول پلی‌استیشن ۴ است) مجهز است. که البته کم‌ یاب‌تر از موارد اینفوگرافیک زیر است. بنابراین برای آشنایی با سایر پسوندهای پردازنده‌های اینتل می‌توانید به مقاله مربوط به این عبارات در وبسایت اینتل مراجعه کنید.

پردازنده اینتل

تفاوت عملکرد پردازنده‌های دسکتاپ i7 ،i5 ،i3 و i9 در چیست؟

تا الان با بسیاری از ویژگی‌های پردازنده‌ها آشنا شدید نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که پردازنده‌ها در دو مدل پردازنده لپ‌تاپ (همراه) و کامپیوتر تولید و منتشر می‌شوند که در برخی ویژگی‌ها با هم تفاوت دارند. در ادامه به بیان ویژگی‌های پردازنده‌های کامپیوتر‌های دسکتاپ یا رومیزی خواهیم پرداخت.

همانطور که گفته شد عملکرد پردازنده‌ها از i3 به i9 افزایش می‌یابد. پردازنده‌های i3 چهار هسته‌ای بوده ونسبت به هزینه‌ای که برایشان می‌شود عملکرد خوبی از خودشان نشان می‌دهند؛ اما فاقد ویژگی‌های پردازنده‌های سطح بالاتر نظیر Turbo Boost و Hyper-Threading هستند. Hyper-Threading هر هسته را به دوهسته مجازی تبدیل می‌کند و در نتیجه پردازنده با تعداد هسته بیشتری کار می‌کند. Turbo Boost نیز در مواقعی که کامپیوتر تحت فشار کاری قرار می‌گیرد باعث افزایش سرعت ریز پردازنده‌ها می‌شود.

پردازنده‌های i5 شش هسته‌ای بوده و همانند پردازنده‌های i3 از قابلیت Hyper-Threading بی بهره‌اند. در مقابل این نوع پردازنده‌ها دارای ویژگی Turbo Boost هستند.

 پردازنده‌های i7 بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید می‌توانند شش هسته‌ای یا هشت هسته‌ای باشند و همچنین برخی از مدل‌های آن‌ها دارای قابلیت Hyper-Threading هستند و برخی دیگر فاقد آن.

پردازنده‌های i9 که اخیراً عرضه شده‌اند در مقایسه با سایر مدل‌ها بیشترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. این پردازنده‌ها هشت هسته‌ای بوده و از هر دو ‌ویژگی ذکر شده در مدل‌های دیگر پشتیبانی می‌کنند.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم….

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

دانشجوی مهندسی برق💡 | علاقمند به فوتبال، تکنولوژی، دیزاین و برنامه‌نویسی