رایج‌ترین اصطلاحات اینترنت که از آنها آگاه نیستید!

اینترنت cheyab.ir

اینترنت یک راه ارتباط جمعی بین تمام وسایل الکترونیکی است؛ وسایلی همچون کامپیوترها، گوشی‌ها، وسایل هوشمند و … است. هیچ واحدی مالک اینترنت نیست و هیچ‌کس اینترنت را کنترل نمی‌کند و این نهایت جذابیت اینترنت است. اینترنت فضایی بسیار متفاوت است که ما قادر به انجام هرکاری در آن فضا هستیم. امروزه دسترسی به اینترنت در هر زمان و هر مکانی تقریبا ممکن است.

اما فقط دسترسی به اینترنت نیست که اهمیت دارد؛ بلکه استفاده‌ی درست از آن بسیار مهم‌تر است. برای استفاده‌ی درست از اینترنت لازم است برخی اصطلاحات اینترنت را که روزانه استفاده می‌شوند، بشناسیم و معانی درست و دقیق آنها را بدانیم؛ این‌گونه تعامل بهتری با اینترنت و وب خواهیم داشت.

در ادامه با ۱۰ اصطلاح پرکاربرد و ضروری اینترنت و وب آشنا خواهید شد؛ همراه ما بمانید…

پرکاربردترین اصطلاحات اینترنت:

Browser (مرورگر)

مرورگر یکی از رایج ترین اصطلاحات اینترنت است؛ تمامی کاربران اینترنت اعم از مبتدی و حرفه‌ای برای دسترسی به وب، نیازمند یک مرورگر وب یا اصطلاحا یک web browser هستند. این مرورگر به صورت رایگان در گوشی‌ها و کامپیوترها موجود است. امروزه بسیاری مرورگر به صورت رایگان در دسترس همگان قرار گرفته‌اند که در پست “جدال مرورگر‌ها!” می‌توانید برترین مرورگرهای حال حاضر را مشاهده کنید.

کار اصلی مرورگر نمایش صفحات وب، گرافیک و محتوای آنلاین است. درواقع مرورگر صفحاتی را که با Html و Xml طراحی شده‌اند به کدهای قابل فهم برای انسان تبدیل می‌کند و اسناد را به نمایش می‌گذارد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

هر صفحه‌ی وب، یک آدرس مخصوص و واحد دارد که Url نام دارد.

اینترنت cheyab.ir

 

Html و Xml

Hypertext Markup Language (Html) تقریبا یک زبان برنامه‌نویسی محسوب می‌شود که البته مختص صفحات وب است. این زبان به مرورگر دستور می‌دهد تا متن و گرافیک را به شکل خاصی نمایش دهد. متعاقبا مبتدیان حوزه‌ی اینترنت نیازی به دانستن Html ندارند! Xml نیز از خانواده‌ی Html  است که بر روی پایگاه داده‌ی محتوای یک سایت تمرکز نموده است. XHtml هم ترکیبی از Html و Xml است.

URL

Uniform Resource Locators (Url)  آدرس صفحات و فایل‌های وب است. شما می‌توانید با استفاده از Url در مرورگرها به صفحاتی که دوست دارید، مراجعه کنید. این لینک‌ها روزانه در جایگاه‌های متفاوتی به چشم می‌خورد، مثلا تبلیغ یک سایت و … .

url به طور کلی از سه بخش تشکیل شده است.

مثال:

http://www. examplewebsite .com/mypage

“۱۰ روش تضمینی برای افزاش امنیت در فضای مجازی”پروتکل: قسمتی که پیش از //: آمده است پروتکل نام دارد. http و https معروف‌ترین پروتکل‌های حال حاضر محسوب می‌شوند ولی بسیاری پروتکل‌های دیگر نیز وجود دارند. در پست “۱۰ روش افزارش امنیت در فشای مجازی” نیز در مورد این پروتکل‌ها توضیحاتی آمده است که مطالعه‌ی آنها خالی از لطف نیست.

هاست: به بخشی از url گفته می‌شود که به .ir، .com و … ختم می‌شود.

نام فایل: نام فایل در این بخش قرار می‌گیرد.

آدرس IP

کامپیوتر و هر وسیله‌ای که به اینترنت متصل می‌شود از یک آدرس internet protocol به عنوان کد شناسایی استفاده می‌کند. آدرس IP به صورت اتوماتیک و خودکار برای وسایلی که به اینترنت متصلند، ایجاد می‌شود. کاربران مبتدی نیازی به تغییر IP ندارند. این IP برای هر وسیله منحصربفرد است و هنگامی که توسط آن وسیله فایلی دانلود شود، ایمیلی فرستاده شود و یا هر عملی در اینترنت انجام شود؛ نگهداری می‌شود. IP فرمی مشابه ذیل دارد:

۲۰۲٫۳٫۱۰۴٫۵۵

۲۱DA:D3:0:2F3B:2AA:FF:FE28:9C5A

کامنت

ISP

ISP مخفف عبارت Internet Service Provider است که به معنای تامین کننده‌ی اینترنت است. ISP یک کمپانی یا شرکت دولتی است که به شما اینترنت ارائه می‌دهد. ممکن است در محیط کار و یا تحصیل خود به Isp رایگان دسترسی داشته باشید و یا حتی هزینه‌ای برای اینترنت شخصی خود پرداخت کرده باشید. بهرحال ISP خدمات متنوعی ارائه می‌دهد که از جمله‌ی آنها دسترسی به صفحات وب، ایمیل و … است. ISP تعرفه‌ها و طرح‌های متفاوت اینترنتی به شما ارائه می‌کند که می‌توانید متناسب با نیاز خود یکی از طرح‌ها را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

وب cheyab.ir

Router

روتر یک وسیله‌ی سخت‌افزاری است که سیگنال شبکه را از ISP دریافت می‌کند و به خانه‌ی شما هدایت می‌کند. یک روتر می‌تواند به صورت وایرلس استفاده شود، همچنین می‌تواند صرفا از طریق سیم اینترنت را وصل کنید. علاوه بر این هردو حالت را نیز می‌تواند همزمان انجام دهد. روتر یک دفاع شخصی علیه هکرها ایجاد می‌کند و به صورت مستقیم محتوا را به سیستم یا وسیله‌ی مخصوص می‌رساند. در اغلب موارد ISP یک روتر معرفی می‌کند.

FireWall

فایروال یک اصطلاح برای مبارزه علیه حملات خراب‌کننده اسـت. فایروال شامل نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی است که از سیستم شما در برابر ویروس‌ها، بدافزارها و هکرها محافظت می‌کند. عموما در سیستم‌عامل ویندوز یک فایروال یا دیوارآتشین به صورت رایگان در دسترس قرار دارد؛ البته بسیاری از فایروال‌های قوی رایگان نیستند!

Trojan

یک تروجان نوع خاصی برنامه محسوب می‌شـود که از طرف هکر به سیستم کاربر فرستاده می‌شود که به وسیله‌ی کاربر فعال می‌شـود. مانند ویروس است و یک نوع بدافزار محسوب می‌شود. در پست “حمله‌ای با هدایت ویروس و کرم کامپیوتر!” توضیحات کاملی در مورد بدافزارها گفته شده که بسیار کاربردی هستند؛ به شما توصیه می‌کنیم از نکات و راه‌حال‌های گفته شده در آن پست بهره بگیرید و از سیستم خود در مقابل حملات هکرها محافظت نمایید.

 Downloading

دانلود اصطلاحی‌ست که به ارسال فایل‌ها از اینترنت یا وب به سیستم شخصی شما یا هر وسیله‌ی دیگری، اطلاق می‌شـود. کلمه‌ی دانلود شامل دریافت فایل‌هایی همچون ویدیو، عکس، آهنگ و … می‌شـود. به احتمال زیاد شما روزانه اطلاعات زیادی را از اینترنت دانلود می‌کنید؛ حتی دریافت یک عکس در ایمیل یک دانلود محسوب می‌شود.

با توجه به حجم فایل‌ها، زمان دانلود آنها متفاوت است و ممکن است بین چند ثانیه تا چند ساعت طول بکشد. هنگام دانلود فایل‌ها مراقب باشید و از منابع مطمئن دانلود کنید زیرا بدافزارها و هکرها در کمین نشسته‌اند!

Web page

صفحه‌ی وب یکی از اصطلاحات اینترنت است که برای صفحات اینترنت به کار می‌رود و اطصطلاحا به صفحاتی اطلاق می‌شود که در مرورگر خود مشاهده می‌کنید. ممکن است انواع و اقسام ویدیوها، تصاویر، متن و … در صفحات وب وجود داشته باشد. مثلا در همین صفحه اگر بر روی لینک “گوگل” کلیک کنید به یک صفحه‌ی وب دیگر منتقل می‌شود و همچنین می‌توانید با زدن دکمه‌ی backspace در کیبورد به همین صفحه باز گردید. صفحات وبی که با هم در ارتباط هستند یک سایت را تشکیل می‌دهند؛ مانند صفحات پست‌های سایت چ‌یاب که در مجموع هنگامی که در جوار همدیگر قرار می‌گیرند سایت چ‌یاب را شکل می‌دهند.

چندکلام با چ‌یاب:

تمام تلاش ما طی ایـن پست، آشنایی بیشتر شما با فضای اینترنت و وب بود. در این پست با مهم‌ترین و صدالبته رایج‌ترین اصطاحات اینترنت آشنا شدید. این اصطلاحات را روزانه ممکن است بشنوید ولی معنی آنها را ندانید که ما در این پست برای شما مهم‌ترین‌ها را توضیح دادیم. امیدواریم که استفاده‌ی کافی را از این مطلب برده باشید و همچنان همراه ما باشید. می‌توانید در انتهای همین مطلب، نظرات خود پیرامون اینترنت و وب و یا هرموضوعی مرتبط با این مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

برای مطلع شدن از آخرین مطالب ما و همچنین دسترسی به موضوعات بیشتر، در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی