آموزش ساخت وکتور فلت طرح بستنی

آموزش ساخت ۵ مدل وکتور فلت طرح بستنی

طراحی و ساخت اشیاء و خوراکی های مختلف به همراه نرم‌افزار های طراحی مثل ایلاستریتور، میتوانند تمرین های خوبی باشند تا با کارکرد ابزارهای این نرم افزارها آشناتر شویم و در استفاده از آنها مهارت پیدا کنیم. از آنجایی که فصل تابستان است و بازار بستنی داغ (!)، در ایـن پست از سری آموزش‌های نرم افزار ایلاستریتور، میخواهیم با سبک مدرن فلـت (Flat) پنج مدل وکتــور بستنی مختلف را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

 

جزییات آموزش ساخت ۵ مدل وکتور فلت طرح بستنی:

 

  • نرم‌افزار: ادوبی ایلاستریتور
  • ابزارها و تکنیک‌های استفاده شده: Pathfinder, flat design,vector,Transparency,Clipping mask
  • درجه پیچیدگی: آسان
  • زمان تخمین‌زده شده تقریبی: نیم ساعت

 

بستنی طرح فلت اول

 

قدم اول

نرم افزار ایلاستریتور را باز کرده و پروژه جدیدی با اندازه دلخواه ایجاد کنید. با استفاده از ابزار Rectangle tool مستطیلی رسم کرده و با استفاده از ابزار Direct Selection یکبار روی آن کلیک کـنید تا در هر گوشه دایره‌های کوچکی نمایان شود و سپس بالا را انتخاب کرده و بکشید تا مثل شکل زیر بالای بستنی کمان شکل شود. همین کار را با دو گوشه پایین تکرار کنـید ولی به مقدار کمتر. فقط تا حدی که کمی گرد شوند.

 

 

قدم دوم

از قسمت Stroke گزینه none را انتخاب کرده و بستنی را با نارنجی رنگ کنیـد.

 

قدم سوم

در قدم سوم برای ساخت بستنی طرح فلت در ایلاستریتور، مستطیل جدیدی رسم کرده و آنرا زیر بستنی قرار دهید تا چوب بستنی را تشکیل دهد. به آن رنگی مانند شکل زیر دهید و مانند قدم قبل گوشه‌های پایین آن را گرد کنید.

ابزار Pen را انتخاب کرده و مانند شکل زیر یک مثلث مشکی رنگ رسم کـنید تا سایه بستنی را درست کند. از پنل Transparency نوع آن را به Multiply تغییر داده و opacity آن را نیز به ۲۰ درصد کاهش دهید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

ابزار Arc را که جزو زیر مجموعه ابزار Line هست را پیدا کرده و با نگه داشتن دکمه Shift از پایین به بالا یک منحنی رسم کرده و زخامت آن را ۴pt کرده و رنگش را سفید کنـید و مثل شکل زیر در جای مناسب بگذارید تا به بستنی ما بعد دهد.

 

قدم چهارم

حال نوبت بخش جالب این آموزش است.  میخواهیم بستنی هارا با طرز آبرنگی تزیین کنیم تا جلوه بهتری داشته باشند. ابتدا از این لینک عکس های آبرنگی با فرمت PNG را دانلود کنیـد، بعد از این کار در نرم افزار ایلاستریتور به منوی File > Place بروید و یکی از طرح ها را انتخاب کنید و به درون پروژه بیاورید. کوچک و بزرگی آن را تنظیم کرده و آن را روی بستنی قرار دهید. سپس از بدنه‌ی اصلی بستنی یک کپی بسازید و این کپی را با کلیک راست و سپس Arrange > Bring To Front به روی طرح آبرنگی بیاورید.

بستنی کپی شده و طرح آبرنگی را همزمان با هم انتخاب کـنید، روی بستنی کلیک راست کرده و گزینه Clipping Mask را انتخاب کنـید.

این قسمت ساخته شده را انتخاب کنیـد و از پنل Transparency مود آن را به Overlay تغییر دهید تا با رنگ زیرینش ترکیب بهتری داشته باشد.

 

 

بستنی طرح  فلت دوم

 

قدم اول

همانند بستنی اول، بستنی دیگری بسازید ولی این بار آنرا کمی بلندتر و نازکتر کنید.

 

قدم دوم

طرح دلخواه دیگری را انتخاب کـنید و به درون پروژه بیاورید و مانند بستنی قبل آن را با بدنه‌ی بستنی ترکیب کنـید.

 

بستنی طرح فلت سوم

 

قدم اول

جای دیگری از صفحه مستطیل قرمز رنگی بکشید و گوشه‌های آن را مانند شکل زیر گرد کنیـد.

 

قدم دوم

مستطیل باریک و کمرنگ تری بسازید و آن را در قسمت بالای بستنی قرار دهید. کلیدهای ALT و Shift را نگه دارید و شکل ساخته شده را به سمت پایین بکشید تا یک کپی از آن و در همان راستا ایجاد شود.

دکمه‌های ترکیبی Ctrl+D را چند بار فشار دهید تا این عمل چند بار تکرار شود و بستنی شما راه راه شود.

 

قدم سوم

چند مستطیل عمودی به رنگ قرمز بستنی بسازید و آن ها را مانند شکل زیر در پایین بستنی قرار دهید. حالا هم مستطیل های باریک عمودی و هم بدنه‌ی بستنی را با هم انتخاب کرده و از پنل Pathfinder گزینه Unite را انتخاب کنید تا با هم ترکیب شود.

با استفاده از ابزار Direct Selection تمامی گوشه‌های داخلی و خارجی ایجاد شده را گرد کـنید.

 

قدم چهارم

مانند بستنی‌های دیگر طرح دیگری را بیاورید و همان مراحل را تکرار کنـید تا قسمت قرمز بستنی افکت آبرنگی داشته باشد.

مانند مراحل قبل فراموش نکنید که مود آن را به Overlay تغییر دهید تا رنگ های هر دو شـکل به خوبی با هم ترکیب شوند.

 

 

بستنی طرح فلت چهارم

 

قدم اول

فک کنم دیگر این قسمت را از حفظ شده باشید! بدنه‌ی بستنی را مثل مدل های قبلی بسازید، آن را سبز رنگ کرده و یک کپی از آن بسازید. (Ctrl+C و Ctrl+F)

 

قدم دوم

رنگ این شکـل کپی شده را شکلاتی کنیـد و سپس دو راه دارید تا آن را نصف کنید:

  • مانند تصویر زیر یک مستطیل رسم کـنید و آن را وسط شکل شکلاتی رنگ بگذارید، سپس هر دو را انتخاب کرده و از پنل Pathfinder گزینه‌ی Minus Front را انتخاب کنـید تا به اندازه‌ی مستطیل از شـکل حذف شود.
  • ابزار Eraser را انتخاب کنیـد و با نگه داشتن دکمه‌ی Alt، روی شکـل شکلاتی رنگ مستطیلی رسم کنید. خواهید دید که به اندازه‌ی مستطیلی که میکشید از شکل حذف خواهد شد. (این راه به نظر آسانتر است)

مانند بستنی قبل، یک مستطیل باریک شکلاتی رنگ بکشید و آن را مثل شـکل در سمت چپ بدنه‌ی بستنی بگذارید. دکمه‌ی ALT را نگه دارید و شکـل را با موس بکشید تا از آم یک کپی ایجاد شود.

سه شکل را انتخاب کرده و ابزار Shape Builder را پیدا کـنید، دکمه ی ALT را نگه دارید و روی اولین مستطیل کلیک کنـید تا این شـکل حذف شود و سپس روی بقیه شکل ها کلیک کنیـد و بکشید تا همه‌ی آنها یک شکـل واحد شوند. (شکل هایی که با هم ترکیب می‌شوند، در نرم افزار ایلاستریتور توسط یک هاشور مشخص میشوند)

شـکل تشکیل شده را انتخاب کرده و با استفاده از ابزار Direct Selection گوشه‌های آن را گرد کنید.

یادتان نرود تا هایلایت سفید رنگی را که در مراحل قبل آموزش رسم کردن آن را با ابزار Arc توضیح دادیم را به بستنی اضافه کـنید.

 

قدم سوم

قسمت سبز رنگ بستنی را کپی کنـید و با توجه به آموزش های قبل در بستنی های قبلی، یکی از طرح های آبرنگی را برای آن انتخاب کنیـد.

روی شکـل ایجاد شده کلیک راست کرده و گزینه Arrange > Send Backward را انتخاب کنید تا به زیر بقیه شکل ها برود. مود آن را از پنل Transparency به Multiply تغییر دهید.

 

بستنی طرح فلت پنجم

 

قدم اول

شـکل جدید و زرد رنگی رسم کرده و گوشه‌های آن را به طور یکسان کمی گرد کـنید.

مستطیلی رسم کنـید که بستنی را به سه قسمت تقسیم کند و کاملا درون بستنی قرار گیرد. با استفاده از ابزار Shape Builder تکه بالایی را با موس انتخاب کنیـد تا یک شکـل مجزا شود. همین کار را برای تکه پایینی هم تکرار کنید تا در نهایت ۳ شکل مجزا داشته باشید. شـکل بالایی را شکلاتی رنگ کـنید.

 

کامنت

 

قدم دوم

ابزار Line را انتخاب کرده و چند خط کوتاه با زخامت ۴pt و Round caps در رنگ های مختلف رسم کنـید.

دکمه ALT را نگه دارید و از ۴ خط کوتاهی که ساخته اید چندین کپی بسازید و آن ها را روی قسمت شکلاتی بستنی قرار دهید.

همه‌ی خط ها را با هم انتخاب کرده و به منوی Object > Transform > Transform بروید. مانند تصویر زیر مقدار Rotate Angle را ۳۶۰ بگذارید و گزینه‌ی Random را نیز تیک بزنید. میتوانید گزینه Preview در قسمت پایین پنجره باز شده را نیز تیک بزنید تا ببنید که خطوط چطور تغییر شکـل داده‌اند.

 

قدم سوم

قسمت وسط و پایینی بستنی را انتخاب کرده و از آنها یک کپی بسازید و از پنل Pathfinder گزینه Unite را انتخاب کرده تا با هم ترکیب شوند و سپس با یکی از طرح‌های آبرنگی از آنها Clipping Mask بسازید.

برای این شکل مود Screen را انتخاب کنید و ساخت این بستنی هم تمام میشود.

بدین ترتیب آموزش دیزاین و ساخت وکتورهای فلت طرح بستنی مختلف در نرم افزار ایلاستریتور دراینجا به پایان میرسد. حالا که روش ساخت آن‌ها را یاد گرفته‌اید میتوانید هر نوع بستنی و یا شکـل دلخواد دیگری را با همین سبک انجام دهید و از آنها استفاده کنیـد.
اگر ایـن آموزش را دنبال کردید نتیجه کارتان را با ما به اشتراک بگذارید! همچنین ما خوشحال میشویم تا سوالات و انتقادات و پیشنهادتان برای این آموزش و آموزش‌های دیگر را بشنویم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top