آموزش ساخت کارت تبریک بهاری

بهار بالاخره به خونه‌هامون رسید! ضمن تبریک سال جدید به همه‌ی شما مشتاقان یادگیری، در این پست میخواهیم آموزش ساخت کارت تبریک بهاری را باهم بررسی کنیم و با گل های زیبا و عشق و خلاقیت کاملش کنیم!

 

جزییات آموزش ساخت کارت تبریک بهاری:

  • نرم‌افزار مورد استفاده: ادوبی ایلاستریتور
  • درجه سختی: متوسط
  • مباحث پوشش داده شده: ابزار Width، Pen، Arc ، Line segment و Rulers
  • زمان تخمین‌زده شده: ۳۰ دقیقه

۱- آموزش طراحی متن دست‌نویس دیجیتال

 

قـدم اول

بعد از باز کردن نرم افزار ایلاستریتور، فایل جدیدی با اندازه‎های ۸۵۰ در ۸۵۰ بسازید. در صفحه‌ی باز شده به کمک ابزار (Rectangle Tool (M مربعی بسازید و رنگ آن را به ۴۶۴۵۴۹  تغییر دهید.

قـدم دوم

حالا باید شروع به نوشتن کنیم. توجه داشته باشین که توی این مرحله نیازی نیست نتیجه کارتون بی عیب باشه، فقط میخوایم کلیت نوشته دستمون بیاد.
برای اینکه بهتر بنویسیم میتونیم از ابزار Ruler یا خط‌کش استفاده کنیم تا نوشته‌هامون مرتب‌تر باشند. برای اینکه این خط‌کش هارو ببینیم میتونید از منوی View > Rulers > Show Rulers یا کلید‌های ترکیبی Ctrl+R استفاده کـنید.

روی خط‌کش بالایی کلیک کنیـد و بکشید تا یه خط به همراه موس شما پایین بیاد و اونو جایی که میخواین نوشته‌تون قرار بگیره بذارید. دوباره همین کارو تکرار کنـید و یه خط دیگه بیارید و زیر خط قبلی قرار بدید.
حالا که جای نوشته مشخص شده میتونیم شروع به نوشتن کنیم. این کار رو با ابزار (Pencil Tool (N و بدون رنگ fill انجام میدیم. اگر درحین نوشتن جایی رو اشتباه کردید نگران نباشید میتونید با ابزار (Eraser Tool (Shift-E پاک اش کـنید.

 

آموزش ایلاستریتور

 

قـدم سوم

متنی که نوشتید رو انتخاب کنـید و از پنل Transparency در قسمت Opacity عدد ۱۰۰ رو کم کنیـد تا نوشته تون محو بشه. بعد ازین کار لایه‌‌تون رو قفل کـنید و یه لایه‌ی جدید بسازید.
در لایه‌ی جدید با استفاده از ابزار (Pen Tool (P کلمه‌ی Hello رو بازسازی کنـید. پیشنهاد میکنم از همین ابزار استفاده کنیـد چون باعث میشه تعداد نقطه‌های anchor تون کمتر شه و درنتیجه فایل نهاییتون حجم کمتری خواهد داشت.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

 

آموزش دیزاین

بعد از نوشتن کلیت کلمات میتونید انتهای اونارو به سلیقه خودتون حالت بدید و زیباتر کـنید. اگر میخواید دو نقطه رو به هم متصل کنـید با ابزار Direct Selection Tool اونارو انتخاب کنیـد، کلیک راست کنید و گزینه‌ی join رو بزنید.

کارت تبریک

 

قـدم چهارم

حالا نوبت به نوشتن کلمه Spring یا بهار رسیده. لایه‌ای که توش با ابزار (Pen Tool (P نوشتید رو ببندید و لایه‌ای که قفل کرده بودید رو باز کـنید. دوباره با استفاده از خط‌کش ها دو خط بسازید و نوشتن رو شروع کنـید. برای دید بهتر، میتونین Opacity لایه‌ی زیرین رو کم کنیـد.

 

آموزش کارت تبریک

 

قدم پنجم

مثل همون کاری که برای کلمه‌ی Hello انجام دادیم این لایه رو قفل کنید و در لایه‌ی بالایی (لایه‌ای که نوشته‌های اصلی درونش هستند) دوباره با ابزار Pen Tool متن رو بازسازی کنید.

 

بهار

نتیجه میتونه شبیه نوشته زیر بشه. شما میتونید به سلیقه خودتون نه تنها تغییرش بدین بلکه از کلمات دیگری هم استفاده کـنید.

آموزش illustrator

 

قـدم ششم

در پنل لایه‌ها، لایه‌ای که نوشته‌های دست‌نویس درونش بود رو با آیکون سطل زباله در قسمت پایین پنل پاک کنـید. خط‌هایی که از قسمت خط‌کش استفاده کردید رو هم میتونین با موس انتخاب و حذف کنیـد. نتیجه چیزی شبیه به عکس زیر میشه.

 

سلام بر بهار

 

۲-آموزش طراحی گل‌ها و برگ‌ها

 

قدم اول

درین مرحله باید یک سری جزییات از جمله گل‌ها و برگ‌ها رو طراحی کنیم. اول با برگ‌ها شروع میکنیم.
رنگ stroke رو به سبز تغییر دهید و رنگ fill رو خالی بگذارید. با استفاده از Arc Tool یک ساقه برگ بکشید. با همون ابزار یا ابزار Line Segment Tool (\)  به ساقه تون چند ساقه جانبی اضافه کنید. اگر دوست دارید نوک برگ هاتون گرد باشه از پنل Stroke گزینه‌ی Round cap رو علامت بزنید.
میخوایم با ابزار (Width Tool (Shift-W این خط‌هارو به برگ تبدیل کنیم. وسط هرکدوم از ساقه‌هارو با موس بگیرید و بکشید. میبینید که ساقه کلفت میشه و تبدیل به برگ میشه. همین کارو برای بقیه‌ی ساقه‌ها انجام بدید.

 

ایلاستریتور

چند شاخه ازین ساقه‌های برگ‌دار درست کـنید. انتخابشون کنـید و منوی Object > Expand Appearance و سپس Object > Expand رو براشون اعمال کنیـد. نوع اول برگ‌های اینطوری ساخته میشوند.

طراحی ساقه

 

قـدم دوم

برای ساختن نوع دوم برگ‌ها دوباره از Arc Tool  استفاده کنید و دو خط به رنگ‌های مختلف رسم کـنید. یکی سبز کمرنگ و یکی سبز پررنگ که روی سبز کمرنگ قرار میگیره. اندازه‌ی خط سبز کمرنگ رو با ابزار (Width Tool (Shift-W کلفت تر کنـید و دوباره مراحل Object > Expand Appearance و Object > Expand رو انجام بدید.

 

طراحی برگ

 

قدم سوم

حالا باید گل رز رو طراحی کنیم. یک دایره‌ی صورتی رنگ با کد F95D8F  بسازید. برای ساختن یک دایره‌ی کامل موقع کشیدن دایره دکمه‌ی شیفت رو هم نگه دارید. حال باید گلبرگ‌های گل رو بسازیم. برای دایره Stroke با همون رنگ fill یعنی صورتی درست کنیـد و بعد رنگ fill رو خالی بگذارید. از پنل Stroke ،مقدار Weight رو زیاد کنید و گزینه‌ی Round cap رو هم تیک بزنید. ابزار (Pencil Tool (N رو انتخاب کـنید و شروع کنـید به کشیدن گلبرگ‌های منحنی شکل.
برای ساختن گلبرگ‌های داخلی اول از پنل Stroke، گزینه Weight رو این بار کم کنیـد و رنگ Stroke رو تیره‌تر کنید. به کمک ابزار (Pencil Tool (N مثل شکل زیر گلبرگ‌های داخلی گل رز رو بکشید. همین کار رو با یک رنگ کمرنگ تر از صورتی اصلی هم تکرار کـنید.

 

طراحی گل رز

 

قـدم چهارم

درین قدم میخوایم غنچه گل رو بسازیم. دایره‌ای صورتی رنگ با کد F5979C  بسازید و stroke آن را خالی بگذارید. دو کپی ازین دایره بسازید و اونارو کمی پررنگ‌تر کنیـد و زیر این دایره قرار بدید. (Control-X, Control-B) از دایره اول یک کپی دیگه بسازید و رنگش رو این بار از دو دایره قبلی هم پررنگ‌تر کنـید و دوباره اونو به زیر بقیه دایره‌ها ببرید. با ابزار (Pencil Tool (N زیر دایره اول چند خط طوسی بکشید تا پرچم غنچه ما باشند. درآخر یک بیضی سبزرنگ بکشید و اونو به زیر همه دایره‌ها ببرید.

 

طراحی غنچه

 

قدم پنجم

برای ساختن نوع سوم از گل‌ها دوباره از ابزار Line Segment Tool (\)  استفاده کنید و چند خط تقریبا هم مرکز با رنگ F48472  رسم کـنید.با ابزار Width Tool  این خط‌ هارو کلفت کنـید تا گلبرگ‌ها ساخته بشن. درآخر یک دایره زرد رنگ وسط گلبرگ‌ها بذارید و مثل مراحل قبل منوی Object > Expand رو انتخاب کنیـد.

 

آموزش ادوبی ایلاستریتور

 

قـدم ششم

مشابه مراحل قبلی، ولی این‌ بار با رنگ سفید، گلی بسازید.

 

دیزاین

 

قدم هفتم

بدین ترتیب همه‌ی شکل هایی که میخواستیم رو ساختیم. قبل از رفتن به مرحله بعدی مطمئن بشین که مراحل Object > Expand Appearance, Object > Expand رو برای تمام شکل ها انجام دادید.

 

گل

 

۳-آموزش چینش گل‌ها و متن

 

قـدم اول

چند کپی از نوع اول برگ‌های تیره بسازید و اونارو پشت نوشته‌ها پخش کنید.

 

کارت تبریک

 

قدم دوم

از نوع دوم برگ‌ها چند کپی بسازید و اونارو روی نوشته بگذارید.

 

بهاری

 

قـدم سوم

حال نوبت میرسه به کپی کردن گل رز.

 

کارت تبریک بهار

 

قدم چهارم

چند غنچه گل رو هم در اطراف نوشته پخش کـنید.

 

ایلاستریتور گل رز

 

قـدم پنجم

از گل قرمزی که ساختیم هم چند کپی بسازید و در جاهای مختلف طرحتون استفاده کنـید.

 

کارت تبریک بهاری

 

قدم آخر در ساخت کارت تبریک بهاری

و درنهایت با چند تا از گل‌های سفید و کوچیکی که ساختیم طرح رو به پایان برسونید.

 

آموزش طراحی کارت تبریک بهاری

 

آموزش ساخت کارت تبریک بهاری نیز در اینجا به پایان رسید.

بدین ترتیب یه کارت تبریک با تم بهاری رو با کمک نرم‌افزار ادوبی ایلاسـتریتور طراحی کردیم. میتونید بازم به سلیقه و انتخاب خودتون تغییرش بدید و متن دلخواه خودتونو توش بنویسید.
ممنونیم که تا آخر این آموزش با ما همراه بودید و امیدواریم ازین آموزش لذت برده باشید. اگر این آموزش رو دنبال کردید و کارت خودتونو ساختید حتما اونو به ما و بقیه هم نشون بدید. همچنین سوالات و مشکلات خود را حتما با ما در میان بگذارید.

راستی!

برای مطلع شدن از آخرین پست ها و آموزش های ما می‌توانید به کانال تلگرام چ یاب مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top