آموزش روتوش پوست در فتوشاپ

آموزش روتوش تصویر در فتوشاپ

در آموزش روتوش پوست در فتوشاپ، ابتدا به چیستی روتوش و سپس به آموزش روتوش پوست در فتوشاپ می‌پردازیم.

روتوش تصویر چیست؟!

روتوش تصویر فرآیندی است که در آن قسمتهایی از تصویر که درجه کیفیت وامتیاز تصویر را پایین آورده‌‌اند حذف می‌شوند. برخلاف تصور اکثر افراد روتوش تنها متلعق به چهره نیست! روتوش شامل اصلاح تمام اجزای تصویر می‌شود.
در فرآیند روتوش ممکن است یک جعبه آسیب دیده را ترمیم کنیم یا ممکن است بخواهیم سطحی را صاف و تمیز کنیم! اما در مورد رتوش چهره موارد بیشتری را باید برای برطرف نمودن عیوب تصویر بررسی کنیم.

آموزش روتوش پوست در فتوشاپ

در این آموزش قصد داریم با استفاده از تکنیک Frequencey Sepration پوست صورت را روتوش کنیم. این آموزش را در قدم‌هایی کوتاه پیش می‌بریم. برنامه فتوشاپ را اجرا کنید و با این آموزش همراه باشید!

قدم ۱

تصویر مورد نظر را با استفاده از (ctrl+O) و یا با استفاده از مسیر (File>Open) وارد برنامه فتوشاپ کنید.

آموزش روتوش تصویر در فتوشاپ

قدم ۲

روی لایه اصلی تصویر کلیک کنید و با استفاده از (ctrl+J) دو کپی از آن ایجاد کنید. نام لایه دوم کپی شده را (High Freq__Texture) و نام لایه اول کپی شده را (Low Freq_Blur) بگذارید. همچنین علامت چشم کنار لایه High Freq__Texture را بردارید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

آموزش روتوش تصویر در فتوشاپ

قدم ۳

روی لایه Low Freq_Blur کلیک کنید و به مسیر (Filter>Blur>Gaussian Blur) بروید. این فیلتر را انتخاب کنید و مقدار ۹٫۲ یا هر مفداری که دلخواهتان است را برای Blur کردن این لایه انتخاب کنید. در نهایت Ok را بزنید. تصویر شما باید مشابه تصویر زیر باشد.

آموزش روتـوش تصویر در فتوشاپ

قدم ۴

روی لایه High Freq__Texture کلیک کنید و علامت چشم آن را فعال کنید.

قدم ۵

در حالی که لایه High Freq__Texture فعال است به مسیر (Image > Apply Image) بروید. مقادیر زیر را در این پنچره وارد کنید و سپس Ok رابزنید.

Layer : Low Freq_Blur
Channel : RGB
Blending : Subtract
Scale : 2

آموزش روتـوش تصـویر در فتوشـاپ

قدم ۶

روی لایه High Freq__Texture کلیک کنید و Mood لایه را روی Linear Light بگذارید. اگر لایه Low Freq_Blur را غیرفعال کرده‌اید، قعال کنید!

قدم ۷

روی لایه Low Freq_Blur کلیک کنید و سپس ابزار (Lasso Tool) را از منوی ابزارها انتخاب کنید یا با فشردن کلید (L) آن را فعال کنید. مانند تصویر زیر قسمتی را که می‌خواهید روتوش کنید با استفاده از این ابزار انتخاب کنید.

آموزش روتـوش تصـویر در فتوشاپ

قدم ۸

به مسیر (Select > Refine Edge) بروید و در پنجره‌ای که برایتان باز می‌شود مقدار Feather را تغییر دهید تا جایی که لبه ها محو شوند. سپس این عدد که در این تصویر ۲۷٫۸ است را به خاطر داشته باشید و در نهایت کلید cancel را بزنید.

آموزش روتوش تصـویر در فتوشاپ

قدم ۹

با به خاطر داشتن عدد ۲۷٫۸ در قدم قبلی به بخش Feather که در بالای تولبار قرار دارد بروید و مقدار ۲۷٫۸ را در این قسمت تایپ کنید.

آموزش روتوش عکس در فتـوشاپ

قدم ۱۰

همچنان که در لایه Low Freq_Blur هستیم، یکبار دیگر ناحیه مورد نظر را انتخاب کنید و به مسیر (Filter>Blur>Gaussian Blur) بروید. در این پنجره با تغییر دادن درجه محوشدگی بدون از بین رفتن بافت پوست متوجه از حذف شدن آکنه و جوش‌ها خواهید شد.

آموزش روتوش تصویر در فتوشـاپ

قدم ۱۱

حال به سراغ قسمتهای دیگر تصویر می‌رویم. در این قدم به سراغ ناحیه چپ صورت می‌رویم و مانند قبل این ناحیه را انتخاب می‌کنیم و سپس با استفاده از (ctrl+F) فیلتری که در مرحله قبل استفاده کردیم را روی این ناحیه اعمال می‌کنیم.
این عمل را برای چانه و گونه‌ی سمت راست هم تکرار می‌کنیم.

آموزش رتوش پوسـت در فتوشاپ

تا اینجا توانستیم جوش و آکنه‌ها را از چانه و گونه‌ها حذف کنیم!

آموزش روتوش پوست در فتوشاپ

قدم ۱۲

حال به سراغ بینی می‌رویم. روی لایه High Freq__Texture کلیک کنید. ابزار (Clone Stamp) را از منوی ابزار سمت چپ فتوشاپ انتخاب کنید. سپس مطمئن شوید که این تنظیمات در بالای تولبار به درستی اعمال شده باشند.

Mode : Normal
Flow : 100%
Sample : Current layer
Opacity : 37%

قدم ۱۳

حال وقت استفاده از این ابزار است!
روی قسمتی از گونه‌سمت چپ یا راست که در قدمهای قبلی آکنه‌های آن را از بین بردیم کلید (Alt) را فشار دهید و هم زمان در این ناحیه کلیک کنید. با این تکنیک، این ناحیه انتخاب کپی شده و آماده past شدن روی بینی است! این کار را  چند بار تکرار کنید.
این عمل را تا جایی تکرار کنید که بینی نیز مانند سایر قسمتها از آکنه و جوش‌ها پاک شود.

قدم ۱۴

حال با استفاده از ابزار (Spot healing brush) نقاطی که در قدمهای قبل اصلاح نشده‌اند را اصلاح می‌کنیم.
این ابزار را انتخاب و روی جوش‌ها و آکنه‌های باقی مانده از مراحل قبل بکشید.

آموزش روتـوش پوست در فتـوشاپ

آموزش روتوش پـوست در فتـوشاپ

تبریک!

شما توانستید با آموزش روتوش پوست در فتوشاپ به راحتی پوست شخص را روتوش کنید. همانطور که می‌بینید در تصویر اولیه پوست شامل آکنه‌های زیادی است. اما در تصویر دوم با استفاده از تکنیک Frequency Separation خبری از آکنه‌ها نیست!

آموزش روتوش تصویر در فتوشاپ

شما با استفاده از این تکنیک می‌توانید تصاویر خود را بهبود ببخشید و از شر خرابی‌های پوست که در تصویر مشخص است راحت شوید!
امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

خوشحال میشیم اگه نظرات خودتون رو در رابطه با این مطلب به اشتراک بذارید 🙂

راستی!

برای مطلع شدن از آخرین آموزش‌ها و پست‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ‌یاب عضو شوید.

دانشجوی مهندسی کامپیوتر | علاقمند به نقاشی و طراحی گرافیک