گوگل فرم cheyab.ir

فرم‌ها و آزمون های خود را با گوگل فرم بسازید!

گوگل فرم به راحتی امکان ایجاد پرسشنامه را برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید نظرسنجی‌های خود را به صورت اینترنتی برای دیگران ارسال کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از نمونه‌های گوگل فرم راحت‌تر فرم خود را ایجاد کنید. گوگل فرم به شما اجازه‌ی ایجاد هرگونه پرسشنامه‌ای با هر تعداد سوالی که مایل هستید را فراهم آورده است.

در این پست از سایت چ‌یاب، قصد داریم شما را با مفهوم گوگل فرم و نحوه‌ی ایجاد نظرسنجی یا پرسشنامه‌ی اینترنتی آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید…

فرم‌های ایجاد شده در گوگل فرم قابلیت به اشتراک گذاری از طریق ایمیل، صفحه‌های اینترنتی و شبکه‌های مجازی را دارند و می‌توان پاسخ افراد مختلف در مکان‌های مختلف به آن‌ها، را به راحتی به دست آورد.

پیش از هر کار دیگر شما نیازمند یک حساب کاربری در گوگل که با نام جیمیل شناخته می‌شود، هستید. می‌توانید ویدیوی آموزش ساخت جیمیل را در لینک مشاهده کنید. همچنین ویدیوی آموزشی این مطلب در انتهای همین صفحه قرار دارد.

مراحل ساخت پرسشـنامه در گوگل فرم :

۱- برای شروع ابتدا به لینک https://docs.google.com/forms بروید و سپس وارد حساب کاربری گوگل خود شوید؛ در ادامه تصویری مشابه تصویر زیر برای شما به نمایش در می‌آید. می‌توانید از گزینه‌های مربوط به نمونه‌های آماده‌ی گوگل استفاده کنید، اگر گزینه‌ی مورد نظر شما در میان نمونه‌های گوگل فرم موجود نیست،  روی blank  کلیک کنید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی
گوگل فرم cheyab.ir

۲- با انتخاب گزینه‌ی blank فرمی به صورت زیر ایجاد می‌شود. در این قسمت می‌توانید نامی برای پرسشنامه‌ی خود ایجاد کنید و حتی توضیحاتی برای آن بنویسید. با کلیک کردن روی Untitled form قادر به انتخاب اسم و form description قادر به نوشتن توضیحات خواهید بود.

پرسشنامه گوگـل فرم cheyab.ir

۳- روی گزینه‌ی Untitled Question بزنید و سپس سوال مدنظر خود را بنویسید.

پرسشنامه cheyab.ir

۴- منوی کشویی سمت راست که multiple choice به صورت پیش‌فرض برای آن در نظر گرفته شده است را باز کنید. سپس گزینه‌ی مورد نظر خود را از لیست انتخاب کنید.

آزمون ساز گوگل
 • Short answer and Paragraph: این گزینه یک فضای خالی زیر سوال منتخب، ایجاد می‌کند که این فضا باید توسط پاسخ‌دهنده پر شود.
 •  Multiple choice: به کاربران و پاسخ‌دهندگان اجازه می‌دهد که یک گزینه را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنند.
 • Checkboxes: دقیقا مشابه Multiple choice است با این تفاوت که اجازه می‌دهد کاربران چندین گزینه را از میان گزینه‌ها انتخاب کنند.
 • File upload: امکان آپلود کردن فایل توسط پاسخ‌دهندگان را فراهم می‌کند.
 • Dropdown: گزینه‌های مدنظر پرسشگر را در یک لیست منویی قرار می‌دهد؛ که پاسخ‌دهنده می‌تواند گزینه‌ی مدنظر خود را از آن لیست انتخاب کند.
 • Linear scale: امکان پاسخ را به صورت امتیاز‌بندی شده فراهم می‌کند؛ یعنی شخص پاسخ‌دهنده می‌تواند بین ۱ تا ۵ امتیاز به سوال پاسخ دهد.
 • Date و Time: به پاسخ‌دهنده این امکان را می‌دهد که پاسخ خود را به صورت زمان و یا تاریخ وارد کند.
 • Multiple choice grid و checkbox grid: امکان ایجاد کردن چند سطر و ستون برای پاسخ را فراهم می‌کند. شکل زیر نمونه‌ای از Multiple choice grid  است.
ساخت نظرسنجی آنلاین cheyab.ir

۵- در تصویر زیر کادر سمت راست سوال با رنگ قرمز، مشخص شده است که گزینه‌های متنوعی را فراهم کرده است.

گوگـل فـرم cheyab.ir
 • دکمه‌ی + : با انتخاب این گزینه، یک سوال دیگر می‌توان اضافه کرد.
 • دکمه‌ی Tt: امکان افزودن یک عنوان و توضیح جداگانه در پایین سوال را فراهم می‌کند.
 • دکمه‌ی عکس: اجازه‌ی افزودن عکس به سوال را می‌دهد.
 • دکمه‌ی ویدیو: اجازه‌ی افزودن ویدیو به سوال را می‌دهد.
 • دکمه‌ی دو مستطیل جداگانه: امکان ایجاد یک بخش جداگانه برای سوال را فراهم می‌نماید.

۶- فعال کردن گزینه‌ی در پایین سمت راست، باعث می‌شود که پاسخ به این سوال اجباری باشد و کاربر را مجاب می‌کند که به این سوال پاسخ دهد.

گوگـل فـرم cheyab.ir

۷- گزینه‌های ۳ تا ۶ را برای سوالات بعدی و در صورت نیاز تکرار کنید.

۸- روی آیکونی که به شکل یک پالت است و در بالا سمت راست صفحه یافت می‌شود، کلیک کنید. تصویری مانند شکل زیر ظاهر می‌شود که می‌توانید رنگ مورد علاقه‌ی خود را در منوی آن انتخاب کنید و یا تصویر مدنظر خود را آپلود کنید و پرسش‌نامه‌ی خود را زیباتر کنید.

گوگل فرم cheyab.ir

۹- اگر آیکون کناری پالت که به شکل چشم است را انتخاب کنید؛ می‌توانید پرسش‌نامه‌ی خود را از دید کاربران تماشا کنید و آن را بررسی کنید.

۱۰- گزینه‌ی کناری چشم، برای تنظیمات است که اگر روی آن کلیک کنید، تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. این گزینه امکانات متفاوتی را فراهم می‌کند مانند جمع‌آوری ایمیل پاسخ دهندگان و پاسخ دادن به آن‌ها و یا اینکه پاسخ دادن به پرسش‌نامه حتما نیازمند ورود اشخاص به حساب کاربری گوگل باشد و موارد کاربردی دیگر.

گوگـل فـرم cheyab.ir

۱۱- سپس روی گزینه‌ی send در بالا سمت راست صفحه کلیک کنید؛ تصویری مشابه زیر به نمایش در می‌آید.

گوگـل فـرم cheyab.ir

با استفاده از گزینه‌ی اول روبروی Send via در فرم بازشده، می‌توانید پرسش‌نامه را به ایمیل‌هایی که مایل هستید بفرستید و همچنین عنوان و توضیحاتی برای ایمیل خود مشخص کنید.

با استفاده از گزینه‌ی دوم می‌توانید لینک پرسش‌نامه را دریافت کرده و برای دوستان خود از هر طریقی که مایل هستید مانند شبکه‌های اجتماعی بفرستید.

همچنین با استفاده از گزینه‌ی سوم، می‌توانید کد html مربوط به پرسش‌نامه‌ی خود را دریافت کنید و در سایت و یا وبلاگ خود قرار دهید. می‌توانید سایز مورد نظر خود را برای کادر مربوط به پرسش‌نامه مشخص کنید.

سپس دکمه‌ی send را انتخاب کنید.

اکنون پرسش‌نامه‌ی شما در دسترس دیگران قرار گرفته‌است و کاربران به آن پاسخ خواهند داد؛ شما می‌توانید پاسخ‌های مربوط به این فرم را در قسمت مشخص شده در عکس زیر مشاهده کنید.

گوگل فرم cheyab.ir

دقیقا مشابه مرورگرها، این سرویس گوگل نیز add onsهای مخصوص خود را دارد؛ برای یادآوری و یا یادگیری مفهوم add ons می‌توانید به پست add-ons مرورگر مراجعه نمایید.

دانلود رایگان کتاب آموزش جستجوی حرفه ای در گوگل 

افزودن add ons به گوگـل فـرم

گوگل فرم cheyab.ir
 1. ابتدا بر روی علامت ۳ نقطه در بالا سمت راست کلیک کنید.
 2. گزینه‌ی add ons را انتخاب نمایید.
 3. افزونه‌ی مورد نظر خود را از لیست انتخاب کنید و در صفحه‌ی باز شده روی دکمه‌ی آبی رنگ Free+ کلیک کنید.
 4. سپس ایمیل خود را انتخاب کنید و در ادامه روی دکمه‌ی Allow کلیک کنید.

add ons را به همین روش می‌توانید به جیمیل خود اضافه کنید و از آن لذت ببرید!

حذف add ons از گـوگل فـرم

 1. ابتدا بر روی علامت ۳ نقطه در بالا سمت راست کلیک کنید.
 2. گزینه‌ی add ons را انتخاب نمایید.
 3. افزونه‌ای را که می‌خواهید حذف کنید، از لیست انتخاب کنید.
 4. روی دکمه‌ی سبز رنگ manage کلیک کنید و سپس گزینه‌ی remove را انتخاب کنید.

چندکلام با چ یاب:

پرسشنامه و یا نظرسنجی، فایلی است که همیشه مورد نیاز جامعه بوده است. از آنجایی که جامعه به سمت و سوی تکنولوژی و اینترنتی شدن پیش می‌رود، پس انتظار می‌رود نظرسنجی‌ها و پرسشنامه‌ها نیز به صورت فایل دیجیتالی در دسترس قرار بگیرند. اگر تجربه‌ای در زمینه‌ی این فرم‌های گوگل دارید، با ما نیز در میان بگذارید. امیدواریم که بهره‌ی لازم را از این پست برده باشید، منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما دوستان گرامی هستیم…

راستی! برای مطلع شدن از آخرین اخبار و پست‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

ویدیوی آموزش ایجاد کردن آزمون در گوگل فرم

35 در مورد “فرم‌ها و آزمون های خود را با گوگل فرم بسازید!”

 1. ممنون ،
  یه مورد دیگه اینکه میخواستم بدونم آیا امکان آپلود فیلمی غیر از یوتیوب داخل فرم هست یا خیر ؟

  1. فروغ رحیمی

   وقت بخیر.
   متاسفانه چنین امکانی به صورت مستقیم توی گوگل فرم وجود نداره و برای اینکه ویدیوهاتون رو از جاهای دیگه توی فرم قرار بدید، میتونید لینک ویدیو رو توی قسمت توضیحات یا تیتر یا حتی بخش سوال قرار بدید و از کاربر بخواهید که لینک رو باز کنه و ویدیو رو ببینه.

 2. سلام وقت بخیر.
  چرا بعد از ارسال لینک برای افراد در واتساپ ، وقتی روش کلیک میکنند ، صفحه فرم باز نمیشه و به دفعه ای صفحه مرورگر خارج میشه !

  1. فروغ رحیمی

   سلام اگر خودتون با لینک میتونید فرم رو ببینید، احتمالا مشکل از گوگل نیست و این مشکل میتونه مربوط به سیستم کاربر و یا واتس اپ باشه حتی!

 3. سلام وقت بخیر
  من فرم رو درست کردم منتهی وقتی لینک رو کپی می کنم و از طریق واتساپ ارسالش می کنم بعد از جواب دادن دیگران ساب میت نمیشه و برای من تو قسمت پاسخ ها نمایش داده نمیشه.

  1. فروغ رحیمی

   سلام وقت شما هم بخیر.
   چک کنید ببینید برای تکمیل فرم، لازمه که کاربر وارد سایت بشه یا خیر.
   و اینکه لینک رو مجدد کپی کنید بفرستید.
   یا نهایتا از همین فرم یک کپی دیگه ایجاد کنید و آدرس اون رو بفرستید.

 4. با سلام و عرض ادب سرکار خانم فروغ عزبز
  من لینکی که ایجاد شده است رو برای برخی از افراد ذی نفع ارسال کردم . اما اعلام کردند که نیاز به جی میل هست. آیا راهی هست که نیاز به جی میل نباشه و لینک ارسالی رو بدون جی میل پر کنند. ممنون از پاسخ گویی تان

  1. فروغ رحیمی

   سلام زنده باشید.
   بله موقع ایجاد فرم توی گوگل فرم، به بخش تنظیمات (همون آیکون بالا سمت راست) برید و در بخش General، گزینه limit to 1 response رو غیرفعال کنید.
   در این حالت هرکسی بدون ایمیل میتونه فرم رو پر کنه.

 5. چطور در یک پرسشنامه با google formدر یک سطر دو گزینه با طیف لیکرد ساخت . مثلا” در گویه رضایت از تدریس گزینه قبل و گزینه بعد از تدریس با طیف لیکرت پنج تایی . یعنی هم زمان در یک سطر به تفکیک پنج طیف در طرف راست و پنج طیف در سمت چپ و رضایت از تدریس وسط قرار گیرد.
  ممنون از پاسخ گویی تان

  1. فروغ رحیمی

   وقت بخیر.
   این خواسته‌ای که شما دارید، در گوگل فرم قابلیت پیاده سازی بدین شکل رو نداره.
   ولی میتونید از ۲ حالت استفاده کنید. وقتی یک سوال جدید اضافه کردید، منوی کشویی که روی اون multiple choice نوشته شده، رو باز کنید و یکی از دو گزینه زیر رو انتخاب کنید:
   ۱- استفاده از multiple choice grid
   ۲ – استفاده از linear scale

   در تصویر زیر، هر دو مورد رو پیاده سازی کردم، به نظر میرسه مورد ۱ (نمونه بالایی در تصویر)، بیشتر مناسب شماست. در این حالت من ۲ سطر و پنج ستون اضافه کردم.

   https://drive.google.com/file/d/1XJqN-iRalMa6XuF3qyFuUFxTD4M7EV1_/view?usp=sharing

  2. با سلام و عرض ادب
   خانم فروغ ممنونم خیلی لطف کردید .
   سوال دیگه اینه که من دو قسمت طراحی کردم و وقتی می خوام هر دو قسمت رو ببینم و next رو میزنم به قسمت بعدی نمی ره و همون ص اول رو نشون می ده . ممنون از وقتی که برای پاسخگویی خواهید گذاشت.

  3. فروغ رحیمی

   سلام مجدد و خواهش میکنم 🙂
   برای این موردی که شما فرمودید، گوگل مشکلی نداره ممکنه مشکل از مرورگر شما باشه.
   در وهله اول مطمئن بشید که ۲ تا سکشن و بخش جداگانه ایجاد کردید، باید مثل تصویر زیر باشه:

   https://drive.google.com/file/d/1B4qC4LXO0tnEdKzspeen_RVwS2NzLab9/view?usp=sharing

   (توی گام ۵ در همین مقاله، نحوه ایجاد سکشن رو توضیح دادم.)

   اگر از این بخش اطمینان حاصل کردید، history مرورگرتون رو پاک کنید و دوباره به اکانت گوگل خودتون وارد بشید.

  4. با سلام و عرض ادب بسیار بسیار ممنون از پاسخ کارسازتان 🌺💕

  1. فروغ رحیمی

   سلام وقت بخیر.
   اگر تصویر مربوط به مورد شماره ۱۰ (از مراحل ساخت پرسشنامه در همین صفحه)، رو ببینید، گزینه limit to 1 person توی اون وجود داره.
   این گزینه رو فعال کنید و بعد از اون هرکسی بخواد به پرسشنامه شما پاسخ بده، باید به اکانت جیمیل خودش وارد بشه، در نتیجه هر ایمیل فقط یکبار میتونه شرکت کنه.

   در این حالت اگر گزینه collect email addresses رو در همون بخش قبلی، فعال کنید؛ ایمیل ها رو هم برای شما جمع آوری می‌کنه.

  2. متشکر. من افزونه timer روبه فرم اضاف کردم ولی عمل نمیکنه میشه راهنمایی کنید؟ فیلم داخل یوتیوب بازنمیشه!!!!!!!

  3. فروغ رحیمی

   بله حتما.
   این افزونه‌هایی که بدین شکل عمل میکنن، یه لینک برای فرم میسازن و باید اون لینک رو به اشتراک بذارید.
   افزونه form presenter رو نصب کنید.
   set timer رو فعال کنید. و بعد پابلیش رو بزنید و لینک رو کپی کنید.
   تصویر زیر رو ببینید:
   https://drive.google.com/file/d/18c1YX6SG0g35pBrG4hXVVGMIxhXflRh_/view?usp=sharing

 6. سلام چطور میشه جواب سوالات رو مشخص کنم تا بعد از اتمام آزمونشون بتونن نمره شونو ببینن؟

  1. فروغ رحیمی

   سلام

   توی تنظیمات بخش quiz تصویری مشابه زیر خواهید دید:

   https://drive.google.com/file/d/1NHPHv29dE9RSFtY2vqprCRriwkXY6kfw/view?usp=sharing

   اگر تیک make this a quiz فعال باشه، این پرسشنامه رو مثل یه کوییز در نظر میگیره و به هر سوال یک نمره و ارزش تعلق میگیره.

   در ادامه اگر گزینه ی Immediately after each submission رو فعال کنید در همون لحظه جواب رو به کسی که فرم رو پر کرده نشون میده.

   اما اگه Later, after manual review رو فعال کنید، جواب رو بعد از اتمام آزمون برای ایمیل افراد میفرسته ولی یادتون باشه اگه این گزینه رو انتخاب کردید باید تیک collect email رو هم فعال کنید. برای اینکار به همون تنظیمات و بخش general مراجعه کنید.

   با فعال کردن این گزینه آدرس ایمیل افرادی که شرکت میکنن ذخیره میشه و در نتیجه اگر در همین بخش تیک response reciept رو فعال کنید و سپس always رو انتخاب کنید، همیشه یک رسید پاسخ به ایمیل شرکت کنندگان فرستاده میشه.

   اما برگردیم به صفحه ی سوالا

   در قسمت پایین سمت چپ هر سوال یک گزینه به اسم answer key میبینید که میتونید با کلیک کردن روی اون هم جواب درست رو انتخاب کنید و هم اینکه یک point یا نمره برای اون سوال مشخص کنید.

  1. فروغ رحیمی

   سلام
   اگر منظورتون اینه که می‌خواهید برای فرم یه تایمر بذارید و مدت زمانی برای پاسخ دادن به سوالات درنظر بگیرید باید افزونه timer and proctor رو نصب کنید و مطابق ویدیوی زیر عمل کنید:

   https://www.youtube.com/watch?v=YSEi-gLKInE

   اگر منظورتون متفاوته و یا همچنان موفق به اینکار نشدید، حتما دوباره کامنت بذارید تا مشکل رو حل کنیم.

  1. فروغ رحیمی

   سلام
   بخش “مراحل ساخت پرسشـنامه در گوگل فرم” در همین مقاله رو مطالعه کنید. مرحله‌ی ۶ دقیقا پاسخ شماست و در تصویر مشخص هست.
   در اصل با فعال کردن گزینه required در پایین سمت راست، شما کاربر رو مجاب می‌کنید که به سوالتون پاسخ بده.

  1. فروغ رحیمی

   متشکرم از توجه شما 🙂
   راستش من درست متوجه منظورتون نشدم، اگر مایل هستید بیشتر توضیح بدید… شاید بتونم کمک کنم.

  1. فروغ رحیمی

   سلام

   توی تنظیمات بخش quiz تصویری مشابه زیر خواهید دید:

   https://drive.google.com/file/d/1NHPHv29dE9RSFtY2vqprCRriwkXY6kfw/view?usp=sharing

   اگر تیک make this a quiz فعال باشه، این پرسشنامه رو مثل یه کوییز در نظر میگیره و به هر سوال یک نمره و ارزش تعلق میگیره.

   در ادامه اگر گزینه ی Immediately after each submission رو فعال کنید در همون لحظه جواب رو به کسی که فرم رو پر کرده نشون میده.

   اما اگه Later, after manual review رو فعال کنید، جواب رو بعد از اتمام آزمون برای ایمیل افراد میفرسته ولی یادتون باشه اگه این گزینه رو انتخاب کردید باید تیک collect email رو هم فعال کنید. برای اینکار به همون تنظیمات و بخش general مراجعه کنید.

   با فعال کردن این گزینه آدرس ایمیل افرادی که شرکت میکنن ذخیره میشه و در نتیجه اگر در همین بخش تیک response reciept رو فعال کنید و سپس always رو انتخاب کنید، همیشه یک رسید پاسخ به ایمیل شرکت کنندگان فرستاده میشه.

   اما برگردیم به صفحه ی سوالا

   در قسمت پایین سمت چپ هر سوال یک گزینه به اسم answer key میبینید که میتونید با کلیک کردن روی اون هم جواب درست رو انتخاب کنید و هم اینکه یک point یا نمره برای اون سوال مشخص کنید.

   امیدوارم مشکلتون حل شده باشه تا اینجا

   و اگه بازم سوالی بود درخدمتتون هستم.

 7. صادق یزدی

  بنده برای آزمون های آنلاین و غیرحضوری از این پلتفرم استفاده میکنم و بسیار عالی و کاربردی است.
  به همگی توصیه میکنم از گوگل فرم استفاده کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top